Education

Cameroon – GCE 2016: Complete General Ordinary Level Results

Centre No: 12019 Government Bilingual High School Ombessa
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 25, Passed: 5,
% Passed: 20, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 2
(1) OGOUMI MOUZONG AIME PAUL (7).
(2) BAGONDA AUGUSTIN NOEL (6).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) NDEME CARINE GAELLE (6).
(2) ALIOLIONO WILLIAM BRANHAM (5).
(3) ABIALA BENOIT SCHADRAC (4).

Centre No: 12020 College Polyvalent Bilingue des Champions Makenene
Regist: 45, Sat for 4 or more Subjects: 45, Passed: 12,
% Passed: 26.67, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 3
(1) YONGA EMMANUEL NJI (11).
(2) DUGARI MBONGKE (8).
(3) JIBUIN RACHEL KWASENWI (7).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) CARINE BONYAH WANE (8).
(2) NYONGHA GODLOVE KUMA (7).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) NGALE FABIOLA FOIN (7).
(2) NYUYSUKA LOVETH GHAKANYUY (7).
(3) NDOH VICTOR ANNANG (6).
(4) MARVELLOUS NGABUP GUMU (5).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) NDI GILDAS ANGIENSAH (6).
(2) NESAH MARIE SAIN (4).
(3) M’DOR MARINETTE DZENYUY (4).

Centre No: 12021 New Century Institute of Learning Ebogo Soa
Regist: 17, Sat for 4 or more Subjects: 17, Passed: 17,
% Passed: 100, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 8
(1) NGUIFFO TÉNÉ FOKA JOËL DAVID (30).
(2) ETETA’A NGONGUE GEORGES (24).
(3) NGOLLE NGOLLE AGNES DIONE (24).
(4) ADISSANGONA GUINTSE CHRISTIAN DEILI (19).
(5) SUNJIO JONATHAN STEPHEN NANA (19).
(6) TCHEUBAA WOUATCHUI MARK WILFRED BENOIT (18).
(7) NGAZANG EVINI ELEONOR HILLARY (16).
(8) YAKAM NYALLA SYNTHIA NATASHA (16).

Passed in 10 Subjects: 5
(1) KENGNE WATO FRANCESCA LOPEZ (19).
(2) AYENG NGWEM ARIELLE IVY (18).
(3) ENJEMA IKOME BRYANNA ELNORA (16).
(4) TADJA EBENDENG HENRY MISTER (16).
(5) DONGMO KENGNI MAFOPAH LAURNA (13).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) WALKER NOGUEM GONSU (11).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) YOUMBI LODJOU CHELSEA KENDRA (10).
(2) HALIMA AMADOU JAMES (9).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) YANGO TCHOUNENG ARLANE MELROSE (8).

Centre No: 12022 Kamgai Internationl Bilingual Secondary School Nkozoa Yaounde
Regist: 28, Sat for 4 or more Subjects: 28, Passed: 17,
% Passed: 60.71, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 2
(1) KOUDJOU SONEGUENG ALICE VERDIANE (21).
(2) FOUDA FOUDA LUC JUNIOR (20).

Passed in 10 Subjects: 1
(1) FEUSSI KOUAM LYNUS CAREL (20).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) SOUFO SONEGUENG YVES KEVIN (14).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) ELOUNDOU NGAH BERTRAND (11).
(2) SIMO KEPONMI CAMILIA DEDIA (11).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) AMOUGOU NDEM JULIEN EMMANUEL (10).
(2) FOTSO TAMO FRANCK SERGE JEREMY (10).
(3) NGONO MBOGO MARC LANDRY LISTER (6).

Passed in 5 Subjects: 5
(1) TALA TALA BRONDONE ZIDANE (7).
(2) ATOUH GENEVIEVE (7).
(3) NKOU MEBE CATHERINE VANISSA (6).
(4) POUNDJI WADEM FALONE NIKELLE (6).
(5) NGONO LEKA BERNADETTE JOSCELINE MELISSA (6).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) EYOCK NICOLAS PIERRICK (5).
(2) VEGUEH MARTHA NDIFON (4).
(3) LENA KOUONGUN ULRICH LAURE (4).

Centre No: 12023 Academic College of Excellence Bastos Yaounde
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed: 8,
% Passed: 88.89, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) MMIRA A NJOCK CHRISTINA MARIA FILEY (21).

Passed in 8 Subjects: 2
(1) ABDOURAHMAN MAIRAMA RAMLA (20).
(2) MICHEL BRIAN NGUEGANG (14).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) ENDELI NELLY NANCY (17).
(2) TAKUETE TCHATAT JESSICA (10).
(3) ATEBA RALPH YVAN (9).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) MERCY BLOSSOM NNENA KALU (10).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) BILOA ATANGANA BRIGET SHARON (8).

Centre No: 12024 Religieuses de Jesus-Marie Mendong Yaounde
Regist: 44, Sat for 4 or more Subjects: 37, Passed: 32,
% Passed: 86.49, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 1
(1) DJAMEN NZOUEPET PATRICIA URIELLE (19).

Passed in 10 Subjects: 6
(1) NDJAYO MOUNCHAROU LOIC MELVIN (29).
(2) TCHOMBE FRANCK PRADEL (27).
(3) FOUDA BELINGA ANDRE STEPHANE (26).
(4) DJOKOUALEU TCHEUKO CYRILLE MARTIAL (21).
(5) NJOFANG NANA SEPHORA THERESE (17).
(6) BAPFOU ZABDJIO SHANINE CYNTHIA (15).

Passed in 9 Subjects: 7
(1) NUNJA NEMY ROSA NANA (17).
(2) NZEYAP MALANDJOU TCHETCHWA AUREL (15).
(3) FEH ASHLEY ANJOH (15).
(4) SOKAMTE MBA OLISEH ARID (15).
(5) EFUENGHO CARLSON CHAFAC NGEMASONG (14).
(6) NGANGUE MATCHOUAKO ROUSSEL (13).
(7) LIMNYUY LORETA VERNYUY (11).

Passed in 8 Subjects: 5
(1) EBESSA TIDO DARELLE LARISSA (17).
(2) NGANTENG NOUKEU CHRISTIAN BOREL (13).
(3) SONGO’O TCHATCHOUA MURIELLE LA FORTUNE (12).
(4) DOKALI NDOPATA JUDE PEPIN (12).
(5) SINKAM NDJOUKOUE FREDDY (11).

Passed in 7 Subjects: 5
(1) BILOA METOMO GRACE JOSEPHINE (12).
(2) TCHAKO TCHOUANGOU HENRY FRANCK (10).
(3) TCHATCHOU TCHOUMBA WINNIE DANIELLA (9).
(4) NDE LUDWING GAEL NDISAH (8).
(5) LEMONGUE AZE HERVE MARTIN (8).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) ZAMBOU ZOLEKO DANIELLE LAURELLE (8).
(2) NGASSAM CLAUDE CARELLE (8).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) ZIFAC CHRISTOPHER ANUCHENGALLEH (8).
(2) EMBOLO FOUDA PIERRE STEPHANE (7).
(3) CHIMALANG KLUVENT (5).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) FOTSO MBE RODRIGUE YVAN (6).
(2) SAMI TCHAWO MATHIAS BERTRAND (6).
(3) NANFACK HAROLD FREDERICK (5).

Centre No: 12025 Complex Scolaire Bilingue Metenou Yaounde
Regist: 5, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed: 1,
% Passed: 20, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 1
(1) ESSOUWE BOHOLE PRINCE MOISE (8).

Centre No: 12026 Divine International College Yaounde
Regist: 68, Sat for 4 or more Subjects: 68, Passed: 29,
% Passed: 42.65, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) MABU CALEB NJIENYO AOUDOU (16).

Passed in 9 Subjects: 3
(1) SHEY LAMBERT TAH (18).
(2) JAFF RHIZA VERNYUY (14).
(3) NDI CINDY BENYO (13).

Passed in 8 Subjects: 2
(1) JITZI CHARIS YAAH (13).
(2) NEBASI RLINHARD SHUACONNI (11).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) ADA EZE VALDEZ IWU (12).
(2) NGANGOUBE VENEMBOUE NIHIMA (9).

Passed in 6 Subjects: 7
(1) PENLAP CHEWA GISELE CLAUDINE (12).
(2) NIMPA TSINDA JAMES BLONDEL (11).
(3) BANLA BORIS KIAFON (8).
(4) MAKAMGUIA MATCHE DANIELLE (8).
(5) OGBOH CHIAMAKA MAUREEN (8).
(6) MEGAN-JOYCE KELECHI IKEGWURUKA (7).
(7) MOLESSE MILDRED WASE (6).

Passed in 5 Subjects: 8
(1) ELONO MANGA MATHIEU STEPHANE HECTOR (8).
(2) MOTCHOU TCHOUGA THOMAS NOEL (7).
(3) KOUAGANG NDJOGNANG BRANDON YANNICK (7).
(4) NLUNGA VANDOLINE GILTOH (7).
(5) NDZI COURAGE NKUH (7).
(6) NKE IRUKA FAITH OHAEGBU (6).
(7) WAMBA TAKEUA ULRICH CHRISTIAN (6).
(8) AGBOR NCHACHA BRENDA (5).

Passed in 4 Subjects: 6
(1) BIBOUM CHRISTINE STEPHANIE (6).
(2) MEPELE OMGBA SOPHIE FLEUR (6).
(3) MBAMI LOETICIA CABRELLE (4).
(4) NWA CHUKWU JENNIFER AMAUCHE (4).
(5) SOLOMON NKEM OPARA (4).
(6) PAUL EJIOFOR (4).

Centre No: 12027 Saint Joseph’s Foundation Agnlo-Saxon Secondary School Yaounde
Regist: 15, Sat for 4 or more Subjects: 15, Passed: 13,
% Passed: 86.67, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) KAKAM NOUABOUATOU JOY KLUIVERT (15).

Passed in 8 Subjects: 5
(1) NGWESSE THERESIA MBINE (12).
(2) KEMBU MINETTE NNUDEM (12).
(3) MINSILI AMVAM CHRISTINE CHRISTELLE (12).
(4) FAOUZIA WAINO (11).
(5) ASSOUSSOU MPOAMB PATRICIA ORNELLA (11).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) FOIDING TOCHIME YVES GERARD (12).
(2) NKOUDOU JEANNE BLAISE DORIANE (10).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) EBEDE MACKITI ANTHONY JORDAN (10).
(2) GUEMTO NZUDIE MARIE GUYSETTE (9).
(3) FON BRILLIAN AGWA (8).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) ASSOMO PAULINE JENNIFER (7).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) EBELA AMOUGOU TRACY KAREN (6).

Centre No: 12028 Government Bilingual High School Minawao
Regist: 51, Sat for 4 or more Subjects: 51, Passed: 1,
% Passed: 1.96, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 1
(1) YAKUBU BITRUS (7).

Centre No: 12029 Government Bilingual Secondary School Nlohe
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed: 3,
% Passed: 33.33, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) FANNWI CONCENT (12).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) YENDJE MARCO SIMONNE (6).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) KENDONG CLINTON KAH (6).

Centre No: 12030 Government Bilingual High School Loum Chantier
Regist: 3, Sat for 4 or more Subjects: 3, Passed: 2,
% Passed: 66.67, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 1
(1) YOMBI A ZOCK CHRIST SABIEN (8).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) TCHOUKOUGUE KAKAM ARMEL (7).

Centre No: 12031 Mont Koupe College Nkongsamba
Regist: 49, Sat for 4 or more Subjects: 45, Passed: 16,
% Passed: 35.56, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) NOUGA NDANKOU GAREFFE DANIELLA (20).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) DIONE ELEA DORINE EMMANUELLA (9).
(2) EPOLE KIME RITA (8).
(3) MANKE CLARIST (8).

Passed in 5 Subjects: 5
(1) EPOTE FALONNE LAFORTUNE KOME (7).
(2) EWANE NADEGE EPEDE (7).
(3) ESAMBE NDAPE LEONARD (6).
(4) ESUH CLINTON NDAPE (6).
(5) EBOA EBOUELLE MARCIAL (5).

Passed in 4 Subjects: 7
(1) MBONG NTUNGWE LESLEY (10).
(2) WEYA TCHIMTCHOUA YVAN CABREL (6).
(3) NDUNGE BELVERT NKWELLE (4).
(4) TALZOUA NGANTCHE JAQUIND (4).
(5) LAURA NGOWO ELINGE (4).
(6) AZOULESIE MARICOL MEGENYUH (4).
(7) YIMDJO TCHAPDIE HUGUETTE LARISSA (4).

Centre No: 12032 Government Bilingual High School Nkondjock
Regist: 15, Sat for 4 or more Subjects: 15, Passed: 2,
% Passed: 13.33, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) YTEMBE DJOMGOUE JOSEPH ELOGE (13).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) CHAMBA CHRISTINE ADONISE (5).

Centre No: 12033 Institut Prive Polyvalent Bonamoussadi Douala
Regist: 15, Sat for 4 or more Subjects: 15, Passed: 11,
% Passed: 73.33, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) POUASSI BORIS STEVE (22).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) AISHA OUMO GARBA (10).
(2) EGEBE VIRGINEE ANNIWA (7).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) MOUSSA BAKO (10).
(2) MOUÏSSOU OWONA STEPHANE RENAULT (9).
(3) ONDOUA II DENIS KEVIN (7).

Passed in 4 Subjects: 5
(1) MAGUIA SIMO MEGANE CLAUDIA (7).
(2) NKWAN MBOUMOUA EBOH DAVID (6).
(3) FINKEU FONKE THERESE (5).
(4) NAKEKAH BOTEH CHRISTELLE (5).
(5) MBIKANG CLARIS NDIP (5).

Centre No: 12034 Briquiny Bilingual College Douala
Regist: 10, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed: 6,
% Passed: 60, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) ELOBO NGASKA CHRISTOPHE ANGE-LOIC (15).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) FOMEKOU TCHOFFOUO STEVE CABREL (9).
(2) MBENGMO YANN PRINCE (8).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) DIENWOU JIPGANG LESLIE VANESSA (8).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) NJOCK ACHEM BELDEMA BEJU (4).
(2) NJIOMO YEPDO ILONE MAIVA (4).

Centre No: 12035 Nelson Mandela Bilingual Comprehensive College Dla
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 30, Passed: 15,
% Passed: 50, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 2
(1) MIETCHOP KAMGA FRANCK LOIC (11).
(2) SHU SILVIA LUM (9).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) NDANG BENICE KAH (8).
(2) EKWEMBWE NKUOMEDIAGE WILLS (8).
(3) TCHANGCHOU DELIANE (7).

Passed in 5 Subjects: 5
(1) CHI FABRES NYO-OH (8).
(2) KOJO CLINTON CHIA (8).
(3) ETTA NADINE TANYI (7).
(4) NFOR GIVEN MANJONG (6).
(5) BIYEH NKINEE ANNETTE (5).

Passed in 4 Subjects: 5
(1) AWANTO LUM ELIANE (5).
(2) MBAH LIDOVINE ABIT (5).
(3) MUFUH FORTUNA BIH ASOMBANG (4).
(4) MBAI DATAH JULIENNE SANDRA (4).
(5) TAYONG FABIOLA AFINE (4).

Centre No: 12036 Government Bilingual High School Nylon-brazaville Dla
Regist: 65, Sat for 4 or more Subjects: 65, Passed: 47,
% Passed: 72.31, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 1
(1) MBACHAM DAISY WANASEH (18).

Passed in 10 Subjects: 2
(1) NEH SELABI MERVEILLE CALICE (20).
(2) YOUKEP SEUGNOU WILFRIED DONALD (16).

Passed in 9 Subjects: 4
(1) TIOKENG SAMUEL EDWARD (15).
(2) NYANDONG JELILIAN ABUROW (15).
(3) MOKTO FOSSI CHANELLE ORNELLA (13).
(4) DENIS ANIEFIOK OKON (13).

Passed in 8 Subjects: 5
(1) FOUKUI JESSY (14).
(2) FONKA BELKINSU MBEHYECHA (13).
(3) GUEMMOGNE YOLANDE (12).
(4) KPWE ANNALICE EZERGH (11).
(5) WANKAM CAROLE MARCELLE (9).

Passed in 7 Subjects: 12
(1) GUEKAM NGOUNOU DIMITRI FREDDY (16).
(2) KUETE FOMETIO ULRICH JOVIAL (12).
(3) ABESSOLO RENE YVAN (11).
(4) NKETCHEMEN NOUKEU VANELLE (10).
(5) AMINATOU AMIRA (10).
(6) DOKAM ANANGA NANCY HARDY (9).
(7) KOGNI BOBIONGONO JAMES (9).
(8) MUNCHEP FANKAM VELMA (9).
(9) FONBAH GERMIA MUDI (8).
(10) NDONGAFAC BORIS DORIAN (8).
(11) SIH JUDITH BEAH (8).
(12) SHIYNTUM COLLINS BURINYUY (8).

Passed in 6 Subjects: 7
(1) MANYEH IRINE NDUKONG (9).
(2) MEIKEU MELIE HELENE (9).
(3) KOMBOU PAULINE (9).
(4) KUETE SONWA ARNI FRANCEL (8).
(5) YONGUEU VANITA MANUELA (8).
(6) MARIATOU MOUSSA (7).
(7) RAKIBATOU UMAROU LADY (7).

Passed in 5 Subjects: 10
(1) MBIAKOUP MBOUH-OM NANA STELLA INGRIDE (9).
(2) PETNGA TCHAPO YVAN LANDRY (8).
(3) DJOKOU FANSSEU LYDIE BRUNELLE (7).
(4) TOCHE FRANCK STEVE (7).
(5) VANESA DZEKAMELIV (6).
(6) EGBE KARIM ATONG NCHONG (6).
(7) ASHU CHARLES EYONG (6).
(8) MEDUKE BECKY NNEH (6).
(9) NGALE MARIE CLAIRE (5).
(10) KAMENI SIEWE ARNAUD (5).

Passed in 4 Subjects: 6
(1) RACHIDATOU RAMATOU EL ISSA (7).
(2) GENA STEPHAN (6).
(3) MAGUEU GUETCHUESSI ORNELA DORIANE (6).
(4) NDJATTEU NYOBE RONALD MALKO (6).
(5) DJEUKOU WILFRIED DIMITRI (4).
(6) TSADE TSADE HERVE JUNIOR (4).

Centre No: 12037 Wisdom Bilingual Institute Douala
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed: 12,
% Passed: 60, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) KOUAM TAGNE LEOPOLD (12).
(2) NDJITAT MBAKOP LIONEL EVANZ (11).

Passed in 6 Subjects: 8
(1) MEKUMBA VALERY MOTANGA (9).
(2) WANDJOU TCHOUNANG KEVIN (9).
(3) TUENO NOUBISSI LEONIE (9).
(4) DJUITCHEM KENMOE GILLES CHAREST (8).
(5) KENGNE WOUMBE BORICE BRICE (8).
(6) ABISSAMA MPOUSSA EMMANUEL (8).
(7) PIEWE NGANKAK HERMMAN LANDY (7).
(8) DJEUMO NEMBOT LAURENT JORES (7).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) KOUEMOU YOSSA MORELLE FRANCINE (5).
(2) NGUEPONG MOUMBE KEVIN (4).

Centre No: 12038 College Luc bell Douala
Regist: 80, Sat for 4 or more Subjects: 71, Passed: 19,
% Passed: 26.76, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) AWUDU FAITH MINIH (9).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) CHEDJOU DJUIGA JUBILLIENNE (8).
(2) MATIMAFUWAH JUSTINE MAFOR (8).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) TETANG PEZE’E MOO GRACE (10).
(2) CLAUDINE FRU NDI (7).

Passed in 5 Subjects: 7
(1) FONHOUE DASSY LIONEL BRYANT (11).
(2) FOSSO POUATCHA STEVE LOIC (8).
(3) GRACE MESOMA CHUKWU NGAIKEDI (7).
(4) NGWINUI ELBINE NBUNWEH AKUO (7).
(5) HILLARY-ANNE NNEOMA NANGAH (7).
(6) NKWANUI HALIROU NDAPANGHO (6).
(7) MAUREEN ENGONWIE DOH (5).

Passed in 4 Subjects: 7
(1) EKOLO BOUNOUNG ROINE CLINTON (6).
(2) MATOUGOUE ANNICK LAETICIA (5).
(3) BIH ANELA ACHOH CHE (5).
(4) FADIMATOU RAFIDATOU HAMADOU (5).
(5) CHE DERICK NEBA (5).
(6) KASSIMOU OUSSOUMANOU RAMADAN (5).
(7) MISHAEL MUNKAH NFOR (4).

Centre No: 12039 College Prive Laic la Liberte Douala
Regist: 24, Sat for 4 or more Subjects: 24, Passed: 13,
% Passed: 54.17, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 4
(1) OBILE AMBASSA ROSINE LAETITIA (11).
(2) AKO SEUTCHA FRANCE (9).
(3) BOIRE JOËL PATRICK (8).
(4) KETIAMI MBIAKOP GAËLLE (7).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) YOZOUA NDJOCK YVAN LOÏC (9).
(2) OMBANG OMBANG MICHELLE BABARA (7).
(3) MAYOUMO ANNIE BRENDA (7).
(4) NJOCK BERIWELL EPEY (5).

Passed in 4 Subjects: 5
(1) NELLY BRIGHT MANKA AWANDA (5).
(2) KUIMI MBIAKOP MANUELLA (5).
(3) ATANGANA TIGUI ROMUALD ALEXIS CYNTHIA (5).
(4) NYA YONKEU AUBIN JOVIAL (5).
(5) NGO BILONG ESTHER ANNY (4).

Centre No: 12040 Integ Bilingual College Douala
Regist: 67, Sat for 4 or more Subjects: 58, Passed: 18,
% Passed: 31.03, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) MELISA MARIENOELLA AQUILA NEYA (14).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) MESOMA ODUCHE SILIVIA (9).
(2) UGO ONWUKA EME (6).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) NGANDA ANITA SANDRA EPITEH LYCIA (7).
(2) KARAWAH BONAVENTURE ALFAYIYUI (7).
(3) MOHAMED MOUSTAPHA (6).
(4) SONIA CHECHE (5).

Passed in 4 Subjects: 11
(1) MEWAWA FOTSING GERARDINE MERVEILLES (7).
(2) SHEY YVETTE BERI (7).
(3) FOGHAM NDON ZENABOU AZIZATOU (6).
(4) MBONGO MISSOMBA CHRISTELLE (6).
(5) INACK ODILE KETSIA (5).
(6) YONDAMOUN LAYOU MEMOUNATI (5).
(7) NGOUTANE KADHYE (5).
(8) AISSATOU GARBA (4).
(9) FARIDA AZIZI NGAMBOU (4).
(10) FRANCIS CHIDERA EZENNIA ONEBUNNE (4).
(11) EWANG BLAISE EKANE (4).

Centre No: 12041 La Bonte Bilingual College Nylon Brazzaville Douala
Regist: 18, Sat for 4 or more Subjects: 18, Passed: 16,
% Passed: 88.89, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) ENGOUE PENTE CLAUDINE MANUELA (20).

Passed in 9 Subjects: 2
(1) AYEGA FONGANG JULIENNE GILLESE (14).
(2) AMINATOU FAOUZIA IBRAHIMA (12).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) KAMTE TALLA ZIDANE (12).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) KENGNE MOGOUNG DALVA VANELLE (9).
(2) BETCHEN BRENDA JUDICAELLE (9).
(3) ISHAGA IBRAHIMA (8).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) MAFFEU PAHANE GLADYS (13).
(2) NDO ATANGANA BENEDICTA (11).
(3) UZOCHUKWU UZOGHELU DANIEL (7).
(4) LAWANI TCHUSSEKEH ADIROU (6).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) MABUNDE LANDRINE VANELLE (6).
(2) NDOUMBE NYAMSI CONSTANT (5).
(3) ASHIMINYI VANESSA FIAGHA (5).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) MEGUESSI SIDJUI MESMINE ROLANDE (6).
(2) YIMTCHI KUISSEU DOREST TORES (4).

Centre No: 12042 Ivan Bilingual College Bonaberi Douala
Regist: 26, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed: 11,
% Passed: 50, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) DJINANG NKOUAYAK YANN PERRIAL (16).
(2) NSANGOU NCHETNKOU KAMIL (12).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) AGU PERSIST NJI (10).
(2) VOMA BRIGHTLEEN KAH (7).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) KENMOGNE SIMO MURIELA PAULINE ASHLEY (9).
(2) UMENO PEPETOUS AJONYONG (8).
(3) MEKOUGOUM FEUZING DARLIANE SORELLE (8).
(4) BIH – KONGNYUY NADINE WIRBA (6).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) CHE QUINNET SIRRI (5).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) KUITCHET JASMINE DANIELLE (6).
(2) LAVETTE LOUIZA MALOBA ROSE (6).

Centre No: 12043 Government Bilingual Secondary School Lip
Regist: 10, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed: 0,
% Passed: 0, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Centre No: 12044 Cardinal Tumi Catholic Comprehensive College Mantum Jakiri
Regist: 89, Sat for 4 or more Subjects: 69, Passed: 50,
% Passed: 72.46, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) TANTEH VICTOR DZELAMONYUY (13).

Passed in 8 Subjects: 4
(1) BURINYUY GERMAINE ASHERI (14).
(2) NYUYDINE HENRY CLIFORD (13).
(3) MARIE COLLIETTE LIMNYUY (10).
(4) BERINYUY BLANDINE (9).

Passed in 7 Subjects: 12
(1) KFETAKA SHEVON LEINYUY (13).
(2) MARY BERIVIDZEM (12).
(3) BONGFOMO GLEN KEHVEN (12).
(4) FONFO EDVIRA MENGLA (10).
(5) YUKA CLARA BURINYUY (10).
(6) LUKONG MAI THERESIA (10).
(7) BARBARA YIINYUY LISHISHAR (9).
(8) AFONIVIDZEM NGA CYPRIAN (9).
(9) TAMTOH GHOMAKA ALEXIS CAREL RAMSES (9).
(10) AFUMBOM DAISY CHEAH MBONG (8).
(11) BERNICE YULA (7).
(12) DZEKEM CARINE (7).

Passed in 6 Subjects: 18
(1) PHANUELA DZESINYUY (10).
(2) MBIYDZEVER KENNETH KENYUYFOON (10).
(3) DUFE RAISSA BERINYUY (10).
(4) ADAMA BODIONG STEPHANIE REINE (10).
(5) BINTAR EMMANUEL (9).
(6) NSAIBOTI VENISA NYUYFONI (9).
(7) JOYCELINE SEWO (8).
(8) WIRKU BERTILLA DZEKEM (8).
(9) KIVEN ANGELA SYSINYUY (8).
(10) NGALIM ANTONINOUS GHAHKANYUY (7).
(11) FONFO CYRILLE LIWIR (7).
(12) VERNYUY SOLANGE LAFODU (7).
(13) FONYUY BERNICE BONGHAN (7).
(14) KONGNYUY AURELIA NYUYDIN (6).
(15) MAYI IRENE FONYUY (6).
(16) LAILAM OSWALD-CRANDALL (6).
(17) AFONIMO LOUISA (6).
(18) FONDZEYUF BERNARD SOLA (6).

Passed in 5 Subjects: 9
(1) WIRSIY ABERILE ATHANASIUS (9).
(2) SEMERNYUY ETHELFLEDA (7).
(3) NSOYUNI PASCAL LEMNYUY (7).
(4) WIRSIY SIWOH EVARESTUS (7).
(5) ASHLY PETRAL BANDUR (6).
(6) KONGNYUY CECIL (6).
(7) YUVEN ANNETTE BERINYUY (6).
(8) MBULAV BERTILLA FONYUY (5).
(9) FONTAR LIZA KIYNYUYVER (5).

Passed in 4 Subjects: 6
(1) JAFF NGALUE GILDES KARLIN (5).
(2) BONGLIM JUDE FAN-NYUY (5).
(3) AKAINI GEVIS DUDZERNYUY (5).
(4) YIINYUY CHRISTINA (5).
(5) VANESA KEHMOA (4).
(6) VERNYUY SANDRINE SIBEN (4).

Centre No: 12045 Government Secondary School Mboh-Oku
Regist: 29, Sat for 4 or more Subjects: 29, Passed: 21,
% Passed: 72.41, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) WANYU WILFRED SONG (14).
(2) KOIMBAN SILAS CHUNG (12).

Passed in 7 Subjects: 4
(1) YOKWEI ELVIS NGEK (11).
(2) KUPSAAH VANISAL NSIY (11).
(3) ASSAH WAJI LIONEL (10).
(4) YUNGONG OPNINSIENT BONGHELA (9).

Passed in 6 Subjects: 7
(1) WANYU RAYMOND CHUNG (12).
(2) KAN JESSICA NEYAH (10).
(3) MBUNDA ONEL CHIMKA (9).
(4) SOGEH CLIFFORT MNGOH (8).
(5) NTAIMA MERCY BIH (7).
(6) BABA VICTORINE MBEL (7).
(7) CHUNG COLLINS NGVEME (6).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) NJANG YVONNE NCHEK (7).
(2) SAAM JESSE KEMING (7).
(3) WANTOH SHANSLINE KENKOH (7).
(4) MBUNDA NORA MOM (5).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) BAH ROMARIC KONSUM (6).
(2) TAAL CHRISTABEL NKEINEN (4).
(3) KOCHI BLANDINE NFUSAI (4).
(4) NGEK YVONNE SHIENYUY (4).

Centre No: 12046 Islamic Comprehensive College Tatum
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed: 3,
% Passed: 27.27, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) NGORAN RUGAYATU VEJAI (11).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) WIRNGO NAFISATU SIKEM (7).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) NJODZELA ZULKIFLI BONGDZENYUY (4).

Centre No: 12047 Government Secondary School Ntem
Regist: 31, Sat for 4 or more Subjects: 31, Passed: 9,
% Passed: 29.03, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 2
(1) BUBA PASCAL TANKO (9).
(2) CLINTON NKWINJEH FOWANKO (6).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) CHANGANJI ROLAND NDUMBE (7).
(2) FANDA JULIETTE (6).
(3) MANJO DIDASCO SANGO (5).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) KWANYU MIRABEL MUNYU (7).
(2) FOWANKO BRIYAN NFOR (6).
(3) NJANKO LILIAN (4).
(4) GEMNDA FERDINAND FEIMUH (4).

Centre No: 12048 Government Secondary School Upkwa
Regist: 22, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed: 7,
% Passed: 31.82, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 3
(1) JELANI SULE (9).
(2) ABDULAYE USMANU SAHAI (7).
(3) NANIKA IDIRISU (6).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) HASSAN ZAKARY (5).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) HABILU HARUNA (6).
(2) MOHAMMADU ADAMU RABIOH (5).
(3) ABUBARKAR ALI (4).

Centre No: 12049 Government Secondary School Akang Bafmeng
Regist: 22, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed: 13,
% Passed: 61.9, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) AMEH DERICK (21).

Passed in 8 Subjects: 3
(1) FUL AMSTRONG KEPIAH (14).
(2) CHAH POLYPCARP CHENEKO (12).
(3) NEPIY KUUM CATHERINE (9).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) NGONG EMELDINE MBONG (9).

Passed in 5 Subjects: 7
(1) ZAR SIMON KAH (9).
(2) KUMA KALVIN PENG (7).
(3) NJASI DESMOND FINE (7).
(4) PONG GILLIAN NGE (6).
(5) TIANGHA SWANSON FONJONG (6).
(6) RHODA NEPAIN MUH (6).
(7) PEEH NESTOR DIIH (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) TSIM COURAGE CHE (6).

Centre No: 12050 Government Secondary School Akofunguba
Regist: 31, Sat for 4 or more Subjects: 31, Passed: 6,
% Passed: 19.35, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 1
(1) NGWA MISPA BIH (7).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) NUMFOR GRACE NGUM (8).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) AYAMBU AGWE DIEUDONNE (4).
(2) CHE SIRRI AKONGNWI EVONE (4).
(3) NFORLEM ERNESTINE NGWEEN (4).
(4) BIH EMELDA NEBA (4).

Centre No: 12051 Government Secondary School Awing
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 25, Passed: 4,
% Passed: 16, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) WUPONGWUH LILIAN FOYERE (9).

Passed in 5 Subjects: 2
(1) ST CHARLES NGOMENDE ALOMBAH (5).
(2) ALONDI FLORA FRU (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) MELVISE NGWEMETA (4).

Centre No: 12052 Government Secondary School Papiakkum
Regist: 52, Sat for 4 or more Subjects: 52, Passed: 20,
% Passed: 38.46, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) NDZEMBOMENYI PAMELA (11).

Passed in 7 Subjects: 7
(1) LUMNGAM BILIKISU (11).
(2) PEMWOH JAMILA (10).
(3) YASHA-OH MOHNZEFUETAYI (10).
(4) MALLAM NAHYUBA SAMADU (8).
(5) GARWOH CATHERINE KANGHAWAH (7).
(6) MALLAM NAHYUBA BILIKISU (7).
(7) PEMWOH MEROMA (7).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) NTANTAH RASHIDOU MBOMENYI (8).
(2) NJOGYOGHO AMZA TACHE (8).
(3) KANGHAWA JECENTAR (7).
(4) FUENTEH LEONARD NDZESUIFUE (7).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) NDRENTIPEYOU SYLVANUS (7).
(2) MELVIN FOGMENYI (7).
(3) FUENTEH STEPHEN (5).

Passed in 4 Subjects: 5
(1) MEFEREH VICTORY TITANJOM (4).
(2) DESMOND NUMBOPU (4).
(3) FAMINYI ARIMIA-U (4).
(4) NDENGANG TASALATU NDZECHAMA (4).
(5) TACHEH ABAS FUENTEH (4).

Centre No: 12053 Government Secondary School Mbinzu
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed: 3,
% Passed: 15, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 3
(1) TALLA ISMAILLA YUH (6).
(2) MBOUTENNYINYI ELIZABETH (5).
(3) NCHOFUA DIDIMOS MVENYI (5).

Centre No: 12054 Government Secondary School Vengo
Regist: 71, Sat for 4 or more Subjects: 71, Passed: 48,
% Passed: 67.61, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) MARICA YAMEBAI FORSI (17).

Passed in 8 Subjects: 4
(1) NDULA BRANDON TITATA (15).
(2) NSOBO NADESH GINYUI (14).
(3) SIMBO ZEBEDEE VEYEU (13).
(4) NDIMUFOA VANESSA NYUISHUNDE (10).

Passed in 7 Subjects: 11
(1) MOHAMADOU INUSA (15).
(2) NJUKWING RUTH SHIGHONYUI (13).
(3) ABDOU NANA MOHAMADOU (12).
(4) TOKUH BERNARD CHIGHIGHAU (12).
(5) TISONJONG YAYA VANESSA (12).
(6) KOMETA HAPPINESS NKUNYUI (11).
(7) TUMENTA GABRIEL AYUEKEH (10).
(8) SONJONG ZOFOA (9).
(9) NTONGAI LUCIAN CHIFOANDONYUI (9).
(10) LAMBI BELINDA NCHUFOA (8).
(11) SIMBO ZIDANE METEEH (8).

Passed in 6 Subjects: 18
(1) NGWAFANG HANS MBINYUI (14).
(2) TIVEKEH BLESSING MITENYUI (13).
(3) ANGAFOR JOEL CHE NGONG (11).
(4) NDENGUE SOPHIE-DANIELLA SHIBWO (9).
(5) MAMADU MUSA (9).
(6) AISHATU ADAMU (9).
(7) CLARIS MEMANEH (8).
(8) BRUNHILDA YAWOYOH (8).
(9) TUMENTA BETEY BEUKEH (8).
(10) FUANTAH ABDEL BANKA (8).
(11) TUMENTA BERTHRAND NUNYUI (7).
(12) BOFUA PHILOMINE AWAH (7).
(13) NDIKIMBAI FALLEN YANUH (7).
(14) WEMBENYUI FABRICE-AARON BEHNYIBING (6).
(15) MBANYUI NERRISA KUMUH (6).
(16) NDULA PEACEFUL MBUA (6).
(17) NGOLUI ALESLINDA YATAH (6).
(18) NDIKINGHANGH ELVIS NDI (6).

Passed in 5 Subjects: 10
(1) JUDE YUH KOMETA NCHIWO (7).
(2) BUGHOTENYUI BRANDON YENCHI (7).
(3) GIREMOND SAUGHLAIH (6).
(4) MOHAMADOU SALI (6).
(5) TIVEKEH AGNES (6).
(6) GWEJI MODESTINE BADAE (6).
(7) DELICE MIHGAI BAH (5).
(8) NYUIBUH CONFIDENCE (5).
(9) NDIKIMAI BELTINE BUANYUI (5).
(10) SIMBO VANESSA NGIYIBOH (5).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) SEDERICK TAIEYE (6).
(2) TIHWENKA BELTRAND YEMBU (4).
(3) LAMBI GLORY ZOMBONG (4).
(4) NDULA KELVIN (4).

Centre No: 12055 Mikellins Bilingual Comprehensive Hign School Bambalang
Regist: 71, Sat for 4 or more Subjects: 68, Passed: 37,
% Passed: 54.41, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) NANCY NTONGNUI YAKUM (18).

Passed in 8 Subjects: 3
(1) TANKA IBRAHIM VIBAN (12).
(2) MARIE-CLAIRE GHRANUI YAKUM (11).
(3) NKWANDA NGWANGONG ANITA (9).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) NDAYOU NUDY TAHNUI (14).
(2) NYANKA CASMIR NDONGHOU (14).
(3) TAPISSI ABDOU YAKUM (11).

Passed in 6 Subjects: 11
(1) TATANG ELVIS LASHA (10).
(2) AJAGA STEFAN TIMO (9).
(3) MBAH BLESSING MUNGDINING (9).
(4) APOUAWENJOH BETRAND TANTOH (9).
(5) SHUTANG RENE CHRAMBEGE (8).
(6) NDIFUONGSHOH SYLVIAN NUIMBING (8).
(7) DJADOU MBIANDA (8).
(8) TAMAH ELIJAH NCHOMBONUI (8).
(9) EBOLI KENEDY (8).
(10) MUNGWA JOEL MBEGHE (7).
(11) SANCHO SHINAIDA TASHA (7).

Passed in 5 Subjects: 9
(1) TOYIKOH AWUDOU PUANUSHI (7).
(2) NDIMBOH MISPA MBINUI (7).
(3) NDIYAMAH ALEXANDER (7).
(4) NDAKANA SERAPHINE NTONTANG (6).
(5) WANTUH IVO CHUNKOH (6).
(6) TAKAH THOBIAS TOKOH (6).
(7) NDICHENGOH USENI MINGOH (5).
(8) NKWANUI FELIX MBOGWE (5).
(9) CHONGHIE ROLAND (5).

Passed in 4 Subjects: 10
(1) PICHONJE EXIDO MBEGHE (7).
(2) NAPANJI AMINATOU YASHOW (5).
(3) NKWENTIE COLLETT MBENSHI (5).
(4) YIENKUH LEONARD TACHI (5).
(5) TAMINA DIVINE CHRAMEH (5).
(6) MBAH DINABELL NUISHIADE (4).
(7) JINUI STECY NDIFON (4).
(8) NDIWANJE RUKAYATU NGWAGUONG (4).
(9) MBUNKWE MUSTAPHA NKWANGO (4).
(10) FONKWORA MUNIRU MEUNJIONPU (4).

Centre No: 12056 College Bilingue Onasi Adoum Ebolowa
Regist: 10, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed: 5,
% Passed: 50, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 2
(1) MENGUE ERIK BERNARD (14).
(2) TABAH BEMEH ONORINE (9).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) ABONDO ZEH DANNY-NIVERD (8).
(2) BEKONO NKOLO PHEGGOTHEA (8).
(3) KUDI JR TSEH AGHETAH UTTIA (8).

Centre No: 12058 Government Secondary School Wokeka Buea
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 6, Passed: 1,
% Passed: 16.67, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 1
(1) MARGARET ENJEMA JOHN (5).

Centre No: 12059 Progressive Comprehensive High School Tiko
Regist: 43, Sat for 4 or more Subjects: 41, Passed: 25,
% Passed: 60.98, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 2
(1) NDIP MANYOH PAMELA OJONG (18).
(2) VERA TATUA MANENE (10).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) ALEMAZONG EMMANUEL SERGIO (15).

Passed in 7 Subjects: 5
(1) FALE COLLINS (12).
(2) MOJOH JOAN EBONGO (10).
(3) CHAH KEREN NIH (9).
(4) EPUNDUGU JACKSON ELAD (9).
(5) BINGWI NADESH NGALE (8).

Passed in 6 Subjects: 7
(1) ANGELA AFOR CHI (13).
(2) MBOMYENYUTIM FLORIBEL (7).
(3) ANYANWU CARINE CHINWEH EKANNA (7).
(4) ELONGE JULIETTE DIELE (7).
(5) IKUNGU IRIS MOKABOWE (7).
(6) AYUK ROSE BISONG (6).
(7) MOTUMBA CLAIRE ENYOWE (6).

Passed in 5 Subjects: 8
(1) ABOLLE EPIE JOHNSON (9).
(2) WIRNKAR DIANA VENFORNSOSAH (8).
(3) KAMAHA KELLY NANA (7).
(4) NNEE LOVETTE FUH (7).
(5) SASSI OLIVIA ENJECK (7).
(6) JOSEPHINE EPOSI LIWONJO (6).
(7) BENJAMIN ADENYE OMOSEHIN (5).
(8) CHANA WANDJI ROZI-TCHANIERRE (5).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) NKEH ANELINE NDABUH (4).
(2) EWANG MARTHA MONONE (4).

Centre No: 12060 Blessed John XXIII College Fotabong
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed: 9,
% Passed: 100, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 3
(1) AWUNGLEFEH GODLOVE NKEMASONG (21).
(2) AWUNGNGIA AWUNGIA JUNIOR (20).
(3) AJABAFAC BRIAN NKAFU (18).

Passed in 9 Subjects: 3
(1) NGUATEM JEB-JUNIOR NGOPI (23).
(2) NKENGASONG JANVIER (20).
(3) NKENGAFAC JUNIOR FOTABONG (18).

Passed in 8 Subjects: 2
(1) BEGANGACHA BRAIN ACHA (12).
(2) NKONGHO LIBERTY AGBORMBONGO (11).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) NKWETTE DONASIAN AGBOR LONG (10).

Centre No: 12061 Government Secondary School Nchemba 2
Regist: 52, Sat for 4 or more Subjects: 52, Passed: 23,
% Passed: 44.23, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) AKO JAMES TANYI-MBI (10).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) AYUK EVELINE-SHAMMA NGWAI (9).
(2) EPOH GLADYS ETTA (8).
(3) ANJA ROBERT TIKU (6).

Passed in 5 Subjects: 9
(1) AYUK CECILIA BEJU (8).
(2) ACHUO VERO ASHLEY EYERE (8).
(3) EYONG WILFRED AGBOR (8).
(4) ENOW CLOVIS OROCK (7).
(5) OBEN SERAH TIKU (7).
(6) AGBOR MARTHA TIMBI (6).
(7) NKUO BASIL (6).
(8) ENOW QUEEN MBIAYA (6).
(9) ABANG MARIE-JOAN NCHONG (5).

Passed in 4 Subjects: 10
(1) LAMBI BODEVEL OJEH (6).
(2) ATEM ONEKE JUSTINE (5).
(3) TANYI VERA EYONG (5).
(4) ANNE MISPAR OKEREKE (5).
(5) OBEN AKEM BRIYANT EYONG (5).
(6) EHUMO CYPRIAN ETANDU (5).
(7) OKWANIYE LOUIS APAS (5).
(8) ETENGENENG JULIET NKONGHO (5).
(9) ONDARTOH BLESSIVERANCE OYOH (4).
(10) AGBOR ASUHNOW GEOGINE ETENG (4).

Centre No: 12062 Government Secondary School Fiango
Regist: 117, Sat for 4 or more Subjects: 117, Passed: 36,
% Passed: 30.77, Sanctioned: 3
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 2
(1) CHUO MELVIS NNAM (25).
(2) ETUMBE AGNES MOSONGO (12).

Passed in 7 Subjects: 4
(1) TIOMELA NEYOUFO DORCAS (14).
(2) NKENGAFAC PRINCEPERKIN NKEMNKENGMOH (11).
(3) FONJI DJINA EBAMU (9).
(4) ESTHER NGAMBOU (8).

Passed in 6 Subjects: 6
(1) SHUMBANG DESLINE AGHENDIA (10).
(2) MBEN CLOVIS APON (10).
(3) EKPAI TRACY-JEAN BEYA (9).
(4) NKENGAFACK MELVIN JUNIOR MOBEH (8).
(5) ELANGWE GIFT MINDAKO (7).
(6) NGOE SIDONIE BONYEKI (6).

Passed in 5 Subjects: 12
(1) NENDE JOVITA MABOKE (9).
(2) MOTALE LYDIA DISUE (7).
(3) EYONG SOLANGE EFUDEM (7).
(4) TONZOCK JEANNE (6).
(5) ATANGA DORCAS INJOH (6).
(6) NDA AGNESS TABOKO (5).
(7) MANKA’A EMMANUELA AYONGHE (5).
(8) ETONE CLINTON EJOME (5).
(9) YANKAM NISSI (5).
(10) KEMAYOU SHARON TEMBECK (5).
(11) NGWE LAURENTA NGOLEFE (5).
(12) AGBOR EBOT AYUK VANESA (5).

Passed in 4 Subjects: 12
(1) MUFI SHARLOTTE (6).
(2) LANG RITA OWI (6).
(3) SENGHO SHERON ABONGHO N. (5).
(4) NOSENGE JOY LOKEYIEH (5).
(5) PENDA HEIDY BALANA (5).
(6) TSENE MONIQUE YANKEY (5).
(7) NKEH DORIS NGWANG (4).
(8) ASEUBEZA SHELLA TAZANU (4).
(9) BANTOUA JAVANI MBOH NGWENA (4).
(10) NTUBE THERESE MESUMBE (4).
(11) ATAGAH BRIGHT MBULLE (4).
(12) MBULLE LUCIANO NGOLLE (4).

Centre No: 12063 Government Secondary School Kang Barombi
Regist: 62, Sat for 4 or more Subjects: 62, Passed: 37,
% Passed: 59.68, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) TENGEN BLANDINE ATUH (14).
(2) AMIN USLA BEBONG (11).

Passed in 7 Subjects: 6
(1) TIFUH NIBRIGHT NGUH (11).
(2) TABOT AYUK JUNIOR ENOW (11).
(3) BUNGOBI HONORINE CHE (9).
(4) TITA JOCELYN NGOH (9).
(5) MBONG ARMSTRONG MBONGO (9).
(6) MBAIN NORA NEMEN (8).

Passed in 6 Subjects: 9
(1) SAMBE ELIZABETH MENDE (10).
(2) ELO EMMANUEL YAWEIKODI (9).
(3) LENYA JAMES BASIYAKA (8).
(4) MAH BECKY ATEM (7).
(5) CHRISTABEL IBOKA MISORI (7).
(6) AJUH FOCHO KEVIN (7).
(7) AGBOR MARTHA (6).
(8) AKANGA RAISSA MUNGUIE (6).
(9) LOBE DJENDA MOIZETTE (6).

Passed in 5 Subjects: 8
(1) NGOME DILAN ETONE NTOKO (7).
(2) NGOH RITADALIA TITA (7).
(3) KUNDU SOLOMON BOSEME (6).
(4) AGBOR BAWAH PRIMERA JONES (6).
(5) ROSIAN ENI MUSONG (5).
(6) ADAM JOHN AYA (5).
(7) OKOYE VERONICA UCHENNA OKOLO LAURE (5).
(8) BOLLAND LAURA NUNDA (5).

Passed in 4 Subjects: 12
(1) NZENKE PETER MUKETE (7).
(2) SHINDOH SYNTHIA ABONGOBI (6).
(3) DERICK OJANG OGAR (5).
(4) TENGHE BENADETTE NKENGFOR (5).
(5) AJUH ISABELLA ANEH (5).
(6) BINUE JACINTA AKOH (5).
(7) MOKUBE ROLAND BUE (5).
(8) BULAWAH ROSELINE NJANG (4).
(9) EYAMIFOR FANNY AYANA (4).
(10) AYUK BETRAND AYUK (4).
(11) NGUM DIANA (4).
(12) TINGON JESINTA EDAM (4).

Centre No: 12064 Government Secondary School Mbalangi
Regist: 65, Sat for 4 or more Subjects: 65, Passed: 22,
% Passed: 33.85, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) TABUT SEDREK TACHOUT (13).
(2) FRIH ZHINUE MODESTINE (12).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) EPIE NOELA NZELLE (9).
(2) FON JOSEPH NGOH (9).
(3) UMENEG OREIN ANYAKUH (7).

Passed in 5 Subjects: 9
(1) CHAMBANG RENAYE NJI (9).
(2) SUH NORBERTA BIH (8).
(3) NERUS BEZENG KACHE (6).
(4) DORCAS MBOE DIKONGE (6).
(5) NJI NICOLINE NGUM (6).
(6) TANGIRI FABRICE (6).
(7) NGUTANU MERCY NKEMBI (6).
(8) FOMBU FABRICE NCHA (5).
(9) MANYI NTUI BERTRAND (5).

Passed in 4 Subjects: 8
(1) TOKOH MATTHEW FUNUI (6).
(2) AYUKENOW ELIJARH AYUK (5).
(3) BIH NAGWA TITATANG (5).
(4) NGWA JOEL CHE (5).
(5) FORMUJANG BRANDON MUGRI (5).
(6) ELONGE HUMPHREY AKWO (5).
(7) TITA RICHARDSON TEKENE (5).
(8) ELONG ECHALLE NJIKANG (4).

Centre No: 12065 Government Secondary School Bombele-Mbonge
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed: 0,
% Passed: 0, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Centre No: 12066 Government Bilingual High School Toula Ndzong
Regist: 10, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed: 3,
% Passed: 30, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) SOBZE KOUGOUM MARY LYN MORELLE (9).

Passed in 5 Subjects: 2
(1) TEMONGWOH SHELLA AKANA (7).
(2) TESUKONG BELINDA NKENGAFAC (5).

Centre No: 12067 Government Bilingual High School Baleveng
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed: 2,
% Passed: 28.57, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) AGBORTARH NEOLINE BAWAMBI (8).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) JEOKENG AWAHNEH CLARISSE (4).

Centre No: 12068 Government Bilingual High School Moumee Marche
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 6, Passed: 3,
% Passed: 50, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 1
(1) MATIOTIE TANDAH EPIPHANIE (6).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) NYAH NYAH GAILLAN DOGELEX (6).
(2) GWE GODSWIL (4).

Centre No: 12069 Sic Mendong External
Regist: 67, Sat for 4 or more Subjects: 46, Passed: 10,
% Passed: 21.74, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) ANDOKO GUILLIAN ECHUABA (10).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) BENN TERRENCE KUM (8).
(2) DIELLE SHERYL LYONGA (7).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) BAKO RENE (7).
(2) TCHITNCHU DJOFANG STEVE (6).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) BELL DEUMANI RAISSA JOELLE (8).
(2) NGUEFACK DJOUFACK MICHELE (7).
(3) WIRMVEM LIZA-LIZETTE (6).
(4) NGOUFACK PERNELLE METAH (6).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) NDONWIE LESLY TANWIE (4).

Centre No: 12070 Mimboman External
Regist: 65, Sat for 4 or more Subjects: 49, Passed: 12,
% Passed: 24.49, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) NLOKA ALICE RENEE (12).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) MAMDJO KAMGNO LAETITIA (10).

Passed in 5 Subjects: 6
(1) ZIBI NZOUANGO ALEXIS JUNIOR (8).
(2) FORSUH MARINETTE NDOMBI (7).
(3) SOUOP KAMGA JORDAN BROLDWAY (7).
(4) KING KOTCHO BONGKWAHA JACOB (7).
(5) NONYOU NGOTTE MAXELLE BERNICE (6).
(6) ELOMBO EBOLO A EKOTTO GEDEON ELIEZER (6).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) EMERIDE NKOUM AUGUSTIN (9).
(2) BIKAI SANDRINE CLAIRE (8).
(3) FEUNKEU MBINDA LUCRESSE FABIOLA (6).
(4) ETIKE BOYOMO MARILOU (6).

Centre No: 12071 Ngousso External
Regist: 204, Sat for 4 or more Subjects: 180, Passed: 51,
% Passed: 28.33, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 2
(1) OTAM ATEBA ESTHER EPIPHANIE (12).
(2) TANGIRI CHRISTABELLE AFANYU (9).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) CHRISTIAN IFEANYICHUKWU ONUNKWO (10).
(2) MBANGOKO NORINE MATIMBAH (10).
(3) WIRBA UMMATU MOYELEH (9).

Passed in 6 Subjects: 8
(1) NDJIA OLIVE URSULLE (8).
(2) MBA FAREL TCHEUMENGA (8).
(3) BENKIEL EDIMA MARINA CHRISTEL (8).
(4) NTUMFON BLANDINE BURINYUY (7).
(5) NGANAH CHRISTERMACK FEMBE (7).
(6) CHUH NINA SIH (7).
(7) WOKONGHA-WOH JUDITH FOZOH (6).
(8) ABOUBAKAR GARBA (6).

Passed in 5 Subjects: 13
(1) NTEZE ARMEL JEFF (9).
(2) GOHUI ULRICH KEVIN (8).
(3) LAKINYU PAUL NTUMKPU (8).
(4) MBOMDA KAMGA KEVIN (8).
(5) MUA GISELLA MBEI (7).
(6) NGANDI MENYE BASILE CHRISTIAN (7).
(7) FONGA BOMI FABRICE (6).
(8) TANFEN ELIZABETH KININLA (6).
(9) UGONNA NZE EMMANUEL (6).
(10) NGEBI TETULAIN MBUNWE (6).
(11) EDIMO TOUMENI STEVE (6).
(12) AVUMBOM LEONARDA (5).
(13) KANYIMI MICHAEL KUDI (5).

Passed in 4 Subjects: 25
(1) AYOUNG ANNE SAMUELLE (8).
(2) MBANDA MANAS ASHU-NUO (7).
(3) MEKENG NDASEH KEVINE MICHELLE (7).
(4) NEMBO AMBROSE LEKU (6).
(5) NGENGENG MAGDALENE VUGAKUH (6).
(6) MENOGA NGOLO PIERRETTE (6).
(7) SIMONIE ANYIMADOU AMBE (6).
(8) KOUAM TEGUIA GUILLYS LARISSA (6).
(9) NGEM OLIVIA PONGHA (5).
(10) MEFIRE NKOUO ADIJA (5).
(11) FOTSO WETE CLANINE MAROLE (5).
(12) TCHOUAMENI NDJENGOUE NOEL BRENDA (5).
(13) BEKONO DIVINE ALICIA (5).
(14) VANISA KIHLA (5).
(15) TANGIE ANUAFOR SUH (5).
(16) LADEU PUWA SABINE (4).
(17) HASSAN MOHAMADOU MOCTAR (4).
(18) NJINGAN LUM PASCALINE (4).
(19) FONYUY ANASTHASIA KEAFO-ON (4).
(20) ATEBA BALLA MBEZELE EMMANUEL (4).
(21) WOUPNYONG VALERY FAGAH (4).
(22) TCHINDA GUY FRANCKY (4).
(23) NGALA NADESH LANDZI (4).
(24) EKONG SONITA BENDEN ENI (4).
(25) BIRADZEM ANITA LEINYUY (4).

Centre No: 12072 Douala II External
Regist: 267, Sat for 4 or more Subjects: 250, Passed: 76,
% Passed: 30.4, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) NKOMGA WAMI AIME (22).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) KELMA ANNE MBOVIKUE (11).

Passed in 8 Subjects: 3
(1) FONKAM TAKAM YVAN TRESOR (17).
(2) MBIYBE LISA BONGFEN (11).
(3) TEKOH NELSON NGWA (10).

Passed in 7 Subjects: 8
(1) NKOMGA NKUIMI DESIRE (15).
(2) FRANCKBELL MBUA FRANCKBERLY (13).
(3) LUMFACK CHARLINE (13).
(4) AZAAH SELKY AZAAH (12).
(5) EKOUMBO EKITE BLAIRIO (9).
(6) TCHEUMENAG TCHAMO MINERVE (9).
(7) BESSEM MISPA AYUK (8).
(8) DONGMO BENEDICTE (7).

Passed in 6 Subjects: 16
(1) NGAMTIATE BERTRAND DONATIEN (11).
(2) CHE HYACINTHA MANKA (11).
(3) BAZIRUTWABO BENJAMIN (9).
(4) KUISSEU SANDRINE PRISCA (9).
(5) HANS KWEBE (8).
(6) MAWAMBA KOUKAM CAMILLE (8).
(7) MAGHOUEYIMOUN MFOKOUE KHADIJA (8).
(8) ANUNG BRENDA ABEIYA (8).
(9) TABE MARY NKOKO (8).
(10) NDILON CYNTHIA KEYER (7).
(11) NJICKE DOMITILLA MENGWECK (7).
(12) TOMENTA ERICA REJOILE (7).
(13) NJANKOUO MFOUAPON MOUSTAPHA MOCTAR (7).
(14) TONGA SOLOMON TUMBA (7).
(15) FON AURELIA ALERE (6).
(16) TCHUNG BEATRICE (6).

Passed in 5 Subjects: 20
(1) ETTA MARY OJONG (10).
(2) MPOH MBALLA MARIE TATIANA (10).
(3) YUFEMO TERENCE BERINYUY (7).
(4) NDI HARIETTE BONSAW (7).
(5) NGANTANA CLOVIS FONGE (7).
(6) NGAH TAKUM VERONICA (7).
(7) NCHUKIE FOUATA BRICE CHRIS (6).
(8) BIH CARINE BLONDEL (6).
(9) NDIFOR BRANDON FONKI (6).
(10) KUM GILAIN BESENG (6).
(11) MBIAYI HARLEY BESEMOYERE (6).
(12) MANKA’A NDAMUKONG RITA (6).
(13) MBOUNO FELIX NGONGLA (5).
(14) APUOYEWOH SANDRINE (5).
(15) MARTHA ANGIEHEBO TANYI (5).
(16) BETECK BISONG KELLY BRIGHT (5).
(17) ATEH CHRISTINE ANWI (5).
(18) NASAKO TEDDY JR MOLONDO (5).
(19) ARCHIBONG ELIZABETH EDET (5).
(20) FONBEE JULIA VERSHIYI (5).

Passed in 4 Subjects: 27
(1) CHU DESMOND ETTIA (7).
(2) ETIENZOCK NOHE MO’I’RA LEENE (7).
(3) ERNESTINE GEYHE (6).
(4) NTAM CHRISTIAN NJONG (6).
(5) WIRBA NGANTUM FRANCOIS VIGHA’A (6).
(6) NYUYENI FELICITY (6).
(7) ANUASEH SUMMER FOMBOH (6).
(8) PAMBOT PEDENKI MIREILLE (6).
(9) TANYI WILLIAM NJOCK (5).
(10) CHANTALINE BONGNWI WEBNDA (5).
(11) KENDEMEH PRODENCIA KENLEH (5).
(12) NCHOFUA MELISA NYITIEKEYUEH (5).
(13) MEGOPE BLAISE FOEZI (5).
(14) AKUEH RANDY AMBE (5).
(15) KOM BENETIST NSEN (4).
(16) LETICIA LEPSIA BUMA (4).
(17) AHEDMBOH DORCAS (4).
(18) KUM EBUA JOSPEN (4).
(19) NGENYI STEPHANIE ACHA (4).
(20) ISANGE MAUREEN ISANGE (4).
(21) TANYI CECILIA EBOT (4).
(22) VUGHE HARISON MOKENYU (4).
(23) NGEVE LIFIKA NDUMBE (4).
(24) ELLE NDJONGWA GEORGE (4).
(25) NJONG EMMANUELA SAH (4).
(26) NSHANJI RITA KFUBFU (4).
(27) IJEOMA NGOZI ONYEA LILAM (4).

Centre No: 12073 Bonaberi Old Road External
Regist: 183, Sat for 4 or more Subjects: 161, Passed: 35,
% Passed: 21.74, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) NAH NYONGA DORIAN (22).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) FUL BIH SYLVIE (13).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) ASHU DOMINIQUE NTANG-NTANG (11).

Passed in 7 Subjects: 4
(1) NIH IVOR NKAMGOH (10).
(2) YANKEP TCHUIDO JOUANE BRAYANE (10).
(3) CHAH CLETUS NGEH (9).
(4) AJUO SANDRA MPONG (8).

Passed in 6 Subjects: 8
(1) ASSE TICKY ADOLPHINE YOLTA BRENDA (9).
(2) FRU STANLEY NDE (8).
(3) DOH CENCLE (7).
(4) EBAMU NOELA FONGE (7).
(5) ASUE HARRISON EKOKO (7).
(6) ASHU ESTHER KENYANYI (6).
(7) FRIZT BRAYANT EWENZO (6).
(8) NKENFACK RAISSA (6).

Passed in 5 Subjects: 16
(1) TALUH DORIS (8).
(2) KUATE KUATE GEORDAN DUCROT (8).
(3) ATEM EBOT NEWRICK (7).
(4) AKEMECHE LAVINIA AGAGEM (7).
(5) MBOUGUEN NYEUTEU VALORIE EMMANUELLE (7).
(6) SEH MELAINE CHE (7).
(7) NDIFOR BORISE FORFER (7).
(8) MBULLE EWAKANG BRIELIANE (6).
(9) NGWENUI RAISA (6).
(10) BONGJO MARC BRIAN SUH BENYUI (6).
(11) PEFOUHO MOKOCHOUA TIFANIE CAINE (6).
(12) TENYI STANISLOUS MBAH (6).
(13) NSIANGUE EDWINE FUMBIA (6).
(14) AGFOR TCHOUA KEVINE (5).
(15) JAJA COLLETTE SIRMBO (5).
(16) VUGAR BERTRAND ATANGA (5).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) EMOH JULIA BESSEM (6).
(2) OTEH PRISCA AZIE (5).
(3) TONJOCK ELECTA KUKU (4).
(4) AKU FANNY AGBOR (4).

Centre No: 12074 Abuh External
Regist: 16, Sat for 4 or more Subjects: 8, Passed: 3,
% Passed: 37.5, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 2
(1) KIMBI DERICK CHI (7).
(2) NGONG HENRETIA NGUO (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) ANGUA DINABELL MBUH (4).

Centre No: 12075 Binju-Nkambe External
Regist: 107, Sat for 4 or more Subjects: 74, Passed: 26,
% Passed: 35.14, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 3
(1) YONG ETHEL KATUI (8).
(2) NDICHO PRISTLEY KIMBI MANGEH (7).
(3) NKO ADELINE BERINYU (7).

Passed in 5 Subjects: 8
(1) EGO SYLVAIN WEWE (7).
(2) OBEN BLESSED EYONG (6).
(3) KERE BEST AMIN (6).
(4) NFIABOH PROMISE (6).
(5) FON EMILE AFANYU (5).
(6) ABE NATHAN SHEY (5).
(7) NGWAYI SIDOAN NKOH (5).
(8) NGALA BAHMBO BECHERIE (5).

Passed in 4 Subjects: 15
(1) TATA SERAPHINE KOYE (7).
(2) NGANYU IRENE NFIYINYU (6).
(3) NDAMNSAH RONARD NJINGTI (6).
(4) NDIKILAR CONRAD JINI (6).
(5) ASSA FAITH NSONGHA (5).
(6) NDI GRACE MUMBANG (5).
(7) NGALA BENIS LURSI (5).
(8) YOLANDA ROSINE KWAH (5).
(9) KIBU CLINTON YINKFU (5).
(10) LOLA RODERICK VERNYUY (4).
(11) NDOH FRANKLINE MBUNA (4).
(12) NGOME SIMON WEPNGONG (4).
(13) GHAMUI KERLCY ARINYU (4).
(14) FINYA BUANONG BERTRAND (4).
(15) BUYOH SERGE NKOH (4).

Centre No: 12076 Esu External
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 15, Passed: 2,
% Passed: 13.33, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 1
(1) KWAM PAMELA NDZE (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) EZONG WINIFRED AKIH (4).

Centre No: 12077 Furu Awa External
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed: 1,
% Passed: 50, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 4 Subjects: 1
(1) MUSA PAMELA SHETOU (7).

Centre No: 12078 Bafmeng External
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 3, Passed: 0,
% Passed: 0, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Centre No: 12079 Mugheb – Nkwen External
Regist: 306, Sat for 4 or more Subjects: 259, Passed: 47,
% Passed: 18.15, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) ATIEGEH LAURA NGWOMUKOH (9).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) CAMEGUEU FREDERIC (11).

Passed in 6 Subjects: 6
(1) ACHA COLLINS ASHU (9).
(2) JAMBA ANITA RINGNYU (9).
(3) JING PIUS NUMFOR (7).
(4) SAYO SAMUEL JATO (7).
(5) ADELINE KOH (7).
(6) SULEM CAROLYN NENENG (6).

Passed in 5 Subjects: 16
(1) KIYONG HYCENTH KOMBAM MA (9).
(2) NYINGCHO LUKE (7).
(3) MFONFU GIMA HARRY JONES (7).
(4) JINTEH ODETTE KAZIE (7).
(5) NSHOM KRISTEL FIBIH (7).
(6) SHEY SILAS (7).
(7) CLIFFORD KIMBI JONEY (6).
(8) KILANG MIREILLE KWAH (6).
(9) NKWAN BERYL SUI (6).
(10) ALUFOIN JESPA YONDOH (6).
(11) CHIA NELSON TAAH (5).
(12) NFOR FAITH NCHEUNI (5).
(13) NFOR CARLSON KEMOH (5).
(14) CHE CYNTHIA LUM (5).
(15) EMUKE ASOH IRENE (5).
(16) TOBEH SHANCELINE (5).

Passed in 4 Subjects: 23
(1) EGBE-AKUN MARVERICK NKONGHO (7).
(2) NJIMULU CLINTON SUH (6).
(3) OJONGMANYOR RUSSEL EPEY (5).
(4) NKARNYUY BLAISE (5).
(5) FUERUPAH BONAVENTURE PEGHAMAH (5).
(6) NJEH SANDRINE MBOFA (5).
(7) WOYU NANCY MEWOOH (5).
(8) MOH GODWILL BAINKONG (5).
(9) MBOUKO KELLY PRIDE UNDUM YENLA (5).
(10) FOINTAMA SHARLOTTE CHUYUM (4).
(11) FANNSO MABELL KERNYUY (4).
(12) MBEH EMILIAN MBIBU (4).
(13) NFOR NGOVE JUDE (4).
(14) BAWE PRINCEWILL (4).
(15) AYUNIFOR EMMACULATE AFUNDANG (4).
(16) TENING DELAN FOMOSOH (4).
(17) TCHAGOUA TCHEPEGNI APPOLYTE ARISTOTE (4).
(18) BOPDA NELVINE FOTSO (4).
(19) ANKUNGHA EMELDA NAIN (4).
(20) KIBVESHI JULIETTE AYUNI (4).
(21) EWI JULIET EZIA (4).
(22) CHIA THERESIA NENG (4).
(23) MUMINI MELRIS (4).

Centre No: 12080 Nitob External
Regist: 168, Sat for 4 or more Subjects: 102, Passed: 56,
% Passed: 54.9, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 4
(1) AYIM BETRAND KHAN (15).
(2) CHICK DAYAN ANONGNAKAH (14).
(3) UKU CHANTAL ASHIMI (14).
(4) AKAM VERA NGUM (13).

Passed in 7 Subjects: 7
(1) NJI ACHU CYPRAIN (8).
(2) TAHNWI LESLEY TEMBE (8).
(3) KWEBI PRIDE KARACHU (8).
(4) MUGRI KLINSMAN (8).
(5) ISA DAVIS YEBILA (7).
(6) MATILDA AMBOUFEI ENEIGHO (7).
(7) NGEBINUI VERA NDE (7).

Passed in 6 Subjects: 15
(1) MAFOR MELANIE AFANUI (9).
(2) NGUGAP KELLY-BRIDE MUJIP (9).
(3) SHEY ARSHLEY BERYUNI (9).
(4) ARREY BERYL SIRRI (9).
(5) TSE ROMARIC AFUAH (8).
(6) BIHNWI OPHILIA (8).
(7) MAPOURO YAMNGUET ANGE MARIE NOEL (8).
(8) AMBESI CHEMFOR CHARLES VIETMANN (8).
(9) MBAH SALLY ATOCK (8).
(10) NKEMAZAP KETTY NGUNE (7).
(11) NDAKWAH YANU BETHEL (7).
(12) ANYE MARVIS NGUM (7).
(13) ANYA WANSA ELIZABETH (7).
(14) TIBUCK DIEUDONNE TETUH (6).
(15) BIH RITADALIA CHE (6).

Passed in 5 Subjects: 12
(1) MUNYONGA LIND BADA (11).
(2) PENN CYRIL MULUH (9).
(3) LUMNWI VINORA NEBA (8).
(4) ENDUM BORIS ENDUM (7).
(5) AWA GOODNESS NZOH (7).
(6) APUH CHANTAL AGEN (6).
(7) CASMIR NWANA (6).
(8) NGONG ANOLD YUH (6).
(9) CHE JOYCLINE NGUM (5).
(10) ANGONG NIXON ANYE (5).
(11) NJI MELANIE AKWA (5).
(12) AMBE CHRISTEL NGUM (5).

Passed in 4 Subjects: 18
(1) FRU BLAISE CHI (6).
(2) PENN SENORINE WENYU (6).
(3) ACHU YANICK MONDI (6).
(4) MUNYONGA LINDA BADOH (6).
(5) UTONGAJI CLOUSTER OBEGENOH (5).
(6) VANESA ZOH TAKUH (5).
(7) TEKUM HYCENTH NWACHAN (5).
(8) TABOCK PRIDE NGOH (5).
(9) ANTEMBOCK AKO ISHMAEL (4).
(10) SAH BELTHA ZIAH (4).
(11) NYINGSIKO JERRY REFUH (4).
(12) SYNTHIA FRI (4).
(13) ONGUM PRISCA YONUMU (4).
(14) MUNDAM KEHDINGA (4).
(15) ANKINIMBOM-NGONG JAMES (4).
(16) TADINI SYNTHIA KEMNJEI (4).
(17) ODU RAMSOM BAPOH (4).
(18) BUOH EMMANUEL ZI (4).

Centre No: 12081 Bayelle-Nkwen External
Regist: 215, Sat for 4 or more Subjects: 167, Passed: 37,
% Passed: 22.16, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 4
(1) NKESI DANIEL NUMVI (10).
(2) ANIBOM GIFAKE GLORY (9).
(3) MUALA GEROLINE JIVIR (8).
(4) NEMBO JULIUS NAAH (8).

Passed in 6 Subjects: 9
(1) TANTOH NELSON (13).
(2) BANTAR JOICY-REGINA MANKAH (10).
(3) AJARA MAPO YANDI (9).
(4) ANINGPAH BRENDA WODON (9).
(5) EBOTIA AKWAYI VERODETTE (9).
(6) NKUIN ETELINE FIEN (8).
(7) GINE CHANCELINE SAKAME (8).
(8) CHIN EVELINE BONGSEISE (8).
(9) FALE CLENTISE BUNJI (6).

Passed in 5 Subjects: 12
(1) NKENYI NOELLA APEH (7).
(2) AYEAH ELVIS CHUO (7).
(3) AKONDENG EMMANUEL NKWETI (7).
(4) KINSE SANITA KAHBISEH (6).
(5) NGHOKWOA CELINA MBOMBOA (6).
(6) AMBALO MACELINE ANO (6).
(7) JENNIFER TSEUH TANNI (5).
(8) TCHOYA NKOWA MIKAEL (5).
(9) SHEY ISABELLE MUJEP (5).
(10) TACHAM OSTENCIA MANTAP (5).
(11) PETULA ZIH CHU (5).
(12) NYUYSEMERI COLETTE WIRNKAR (5).

Passed in 4 Subjects: 12
(1) JIJI THIERRY KANJOH (6).
(2) FON AGNES SWIRI (5).
(3) NKAMSOU PATRICIA-KELLY (5).
(4) SHEY BERNICE KIYIKA (5).
(5) NJONGUO TENDONGE DOREEN (5).
(6) AYAMBA MIRABEL NDEP (4).
(7) MUNSI HAPPINESS NJILAH (4).
(8) CHRISTINA MBUNUI NDOFOR (4).
(9) LUKONG VIISI GLORY (4).
(10) DZEYEM NOEL WIYKEKI (4).
(11) VERLA HANS DZEAYE (4).
(12) SENSIYEM NIMPHER SUIRU (4).

Centre No: 12082 Tole External
Regist: 43, Sat for 4 or more Subjects: 40, Passed: 7,
% Passed: 17.5, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 5
(1) NJI VERNICE DAYAH (8).
(2) ENOCK VINCENTIA EBAH (6).
(3) ENORSOCK JUDE ASSOUA (6).
(4) MUKENI HELLEN ABIA (5).
(5) MBOJIKOH EMMANUEL MIGOH (5).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) MUA LUCY MBONG (5).
(2) MENGING PATRICIA MENCHEM (4).

Centre No: 12083 Motombolombo External
Regist: 295, Sat for 4 or more Subjects: 239, Passed: 67,
% Passed: 28.03, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 8
(1) OTIA KARIME MENCHU (11).
(2) NYAMNGONG EUGINE (11).
(3) VACHU ODILIA (11).
(4) MARO ATABONG ASONGANYI (11).
(5) NGUH BIBIANNA MAIH (10).
(6) SIEWE DEL BUTTON (9).
(7) ETOMBI ANGE-NOELLE WOLETA (9).
(8) FORSACK NGWESE ISREAL (7).

Passed in 6 Subjects: 19
(1) KINGSLEY EYONGAKPA AKOMBO (11).
(2) MARIA SUNDAY EHUWA (10).
(3) ACHAK PRISCA AYEM (10).
(4) NGAH NOEL FAI (10).
(5) MUNDE BRANDON EYONG (10).
(6) ENANGA ROSE NNOKO MINGELEY (9).
(7) NONGA ELIS-ANN BEKONDO (8).
(8) TAYEM NATHALIA NAMEH (8).
(9) ERIC NJUH (8).
(10) NJABLACK BRANDON YAMU (8).
(11) NJOYA BLANCHE MANKA (7).
(12) TUBUA REAGAN TANJONG (7).
(13) CHRISTOPHER EDET EYOH (7).
(14) NGEFACK ALEANU JERVIS FONJU (7).
(15) BESONG KEZETA WASE (6).
(16) JENIFER UMOH UDOSEN (6).
(17) CHUNG BABARA SHILOH NEITE (6).
(18) IFEUMA NADIAN OSUJI (6).
(19) ODILE-SHALOM ANNE FOMUNAB (6).

Passed in 5 Subjects: 17
(1) MOKWE ESTHER MENDE (10).
(2) VALERY NOPKA KOSA (9).
(3) OBI MICHEAL AGBOR-AYUK (8).
(4) BATE CYNTHIA EBOB (7).
(5) CECILIA BESSONGAYA (7).
(6) TEBE SAIRO TETUH (7).
(7) MESSANGO CALVIN BOKWE (7).
(8) GWANANJI MARY LEMA (7).
(9) NTUNGWE ROBERT NGOME (6).
(10) ETONDI IBRAHIM BONIFACE (6).
(11) LIFAMBE NAMONDO GERTRUIDE (6).
(12) NAVELA CATHERINE NYAMSENKWEN (6).
(13) AGBOR NERISIA AYUK OKU (5).
(14) KIAH BESHERINE MBO (5).
(15) BANDEH SHANTAL (5).
(16) NGOME MARTHA INTUBE (5).
(17) TAMBE MATHIAS TABOT (5).

Passed in 4 Subjects: 23
(1) NWESOKI DENIS MORIE (8).
(2) ELIAS NGANJE ESONGAMI (6).
(3) VIVIAN TOPBIE (6).
(4) EYU MAGDALINE AYIZEH (6).
(5) EKALE INNOCENT EKALE (5).
(6) ITOE SHARON SENGE (5).
(7) SAKWE SAM-MLAR LYONGA (5).
(8) NDI EMMACULATE GIH (5).
(9) IBRAHIM DIANE AJIDA (5).
(10) DIYOTO EKPAI RUDOLF (5).
(11) NCHINDO ATHANASIUS ANYAMBOM (5).
(12) FRIDA NNSEN TEM (5).
(13) MELVIS ENI NGU (4).
(14) AGBOR EMILIA TAKANG (4).
(15) OJONG MELVIS BESSEM (4).
(16) CHRISTINA LIWA LUMA BREEZE (4).
(17) AMMI-LILY EMENYI FORZI (4).
(18) ROSETTE AYABA DOJI (4).
(19) VERACINE NDOH ESENGWA (4).
(20) ASHU FRITZ TAMBE (4).
(21) ATO-OBONG YVONNE ETTA (4).
(22) MAFANY DESTIVELLE MOKONYA (4).
(23) MOKPA ELMINE NJERU (4).

Centre No: 12084 Bonadikombo External
Regist: 222, Sat for 4 or more Subjects: 179, Passed: 54,
% Passed: 30.17, Sanctioned: 2
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 3
(1) LIMINE PATIENCE NJIMBA (9).
(2) PUWE NNOKO ELIZABETH (8).
(3) NTONGWE MINETTE SENZE (8).

Passed in 6 Subjects: 17
(1) CHE MARIE MANKAH (10).
(2) SEIMEDORE OBASE ITOE (10).
(3) NNOKO KANG BRIAN (9).
(4) ABI RONALDO NYAH (8).
(5) ANEAK FOMINDAM SPORA (8).
(6) KENNE GISEL (8).
(7) NKONGHO MARRON BESONG (7).
(8) NDONGO CHRISTY MICAH (7).
(9) TEMBECK SYLVIE TIFUH (7).
(10) PENDAT CALEB NJINDA (7).
(11) AWOBIT BLESSING ANOKIA (7).
(12) DOH ALICE ENIE (7).
(13) NDIKWEH FEDILIS ASEGOH (7).
(14) FUANYI LOUIS TEKWI (6).
(15) WILHEMINA AKWI NSANI (6).
(16) GHANGHA FABRICE NYAMJOU (6).
(17) SILINOU MBOUGANG BORIS CARMEL (6).

Passed in 5 Subjects: 14
(1) KUTA NJINDA DANIEL (7).
(2) TAWE ETHEL ANJOH (7).
(3) EKIOBAI TERENCE WRUPI (7).
(4) MBUA NADIA MANDA (7).
(5) ACHUMEI PRINCELY (6).
(6) NDULA KELLYDREN YAGOH (6).
(7) METAH JUSTEN NANJE ASIADU (6).
(8) NGORAN LOCADIAN KIHLA (5).
(9) CONSTANCE LUMAH FOKUM (5).
(10) JUDITH EPOSI EKEMA (5).
(11) YAKA SENGUE LOVELLINE VANESSA (5).
(12) FON THEIRRY FOMUJANG (5).
(13) TANDI LAWRENCE FONKI (5).
(14) CHEFOR LAWRENCE FUNWIE (5).

Passed in 4 Subjects: 20
(1) NJALUI MARTIN SEVERIN (6).
(2) MUABE TYNNES MESODE DJEMENI (5).
(3) ENONGENE NOELA NZELLE (5).
(4) FOTANG TCHAMO NADEGE (5).
(5) VERA ECHA TIMBU (5).
(6) RAISSA ENGOH ABE (4).
(7) FONKI JOYCE MANJIWAH (4).
(8) AMAJEH JEMEA NTAM (4).
(9) ASOMBANG TRIPHINA BIHANKA (4).
(10) JOSEPH BENDE KAISER (4).
(11) TEM CHRISTABEL SENGE (4).
(12) MOHMEKWE RUTH RIYU (4).
(13) NGWA WILLIAN WHITE FON (4).
(14) ABANDE FABRIS ELONG (4).
(15) KUSI BLESSMAN NYAM (4).
(16) NDONGO LILIAN WASE (4).
(17) AMINU NJOCK (4).
(18) ASONGWE STEPHANY NGEMUKUNG (4).
(19) EWUNE MAFANNY (4).
(20) FONJAH CLAUDE NDAM (4).

Centre No: 12085 Barombi Kang External
Regist: 54, Sat for 4 or more Subjects: 50, Passed: 7,
% Passed: 14, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) TATA NANYIKO THIAS OBALE (12).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) FORNYAH ABEI HONORINE (7).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) SONE NJUME BECKLY (8).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) AYAH OGEM CLARICE (6).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) CHAULINE AJEI NGUTI ETOH (4).
(2) PIMACHI ALICE NGWENGHE (4).
(3) MULUNG CARINE SIRRI (4).

Centre No: 12086 Kumba T-Junction External
Regist: 404, Sat for 4 or more Subjects: 378, Passed: 72,
% Passed: 19.05, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 4
(1) EJONG CONFORT ESUNGE (11).
(2) KWEYA VANNESA (8).
(3) MOKI MARIE NDATAKE (7).
(4) EDITH NTUBE MESUE (6).

Passed in 5 Subjects: 17
(1) NDANDA JOHNATHAN FANG (9).
(2) MUFON MIRIAM USIM (8).
(3) BAMCHE GLORY HAMWIT (7).
(4) IFUGHE PATRICK AKAH (6).
(5) NGWANE YVONNE ITOE (6).
(6) NKUMBE GEORGES EWANDOBE (6).
(7) MIRACLE OLUEBUBE (6).
(8) BEULAH EFUH KETUNG MADO (6).
(9) MOUSSA ALASSAN (6).
(10) BAH GENEVIEVE BIH (6).
(11) NGONDE VIVIAN MOKUBE (5).
(12) TABOT INCREASE (5).
(13) MESAME SINDERELA (5).
(14) ELANGWE LOVERT EBUNE (5).
(15) MALLE JOAN OBASE (5).
(16) MOTOMBI ALICIEN TUA (5).
(17) HONORINE MAMBUNG KWEDI (5).

Passed in 4 Subjects: 51
(1) NJABEAKI PASCALINE WELISANE (7).
(2) AKATEH JOEL (6).
(3) DIPOKO DENZEL SONA (6).
(4) ARREYMBI JAMES EGBE (6).
(5) NKWELLE ERIC NDANE (6).
(6) ASONGANYI GABRIEL FONKEN (5).
(7) NEBONGO ADOUS ITIE ESOMBA (5).
(8) TEGHA KESTINE EWU (5).
(9) EPONGE RELINDISE SASSE ROLIVIA (5).
(10) MUSA MERCY MANKA’A (5).
(11) NDONG GODLOVE JAM (5).
(12) NZILLE SHARON MBULLE (5).
(13) MAURINE CHINECHEREM AMAKU (5).
(14) NGUTI BECKY NSUENYA (5).
(15) MBOLI MINEVA ENEH (5).
(16) AYULABA VIOLET DAGA (4).
(17) EPIMBA LAURANTINE BUA (4).
(18) FUH ISABELLA (4).
(19) AKAME NTUBE WUKE (4).
(20) AKWO FELICIA (4).
(21) DIONDA MERIT IYA-BELIE (4).
(22) DIANGI BELINDA BERINGO (4).
(23) KUMASE ALLAHMASSA VANESSA (4).
(24) MOTALE EDITH MAROBA (4).
(25) NJEKE ALLIANCE NGAHA (4).
(26) AKUM BRITA NGUM (4).
(27) NGU TERCY BIH (4).
(28) BABILA LAURA NJUNGA (4).
(29) OKECHUKWU GODLOVE EGEONU (4).
(30) OBASE DORIS DISUE (4).
(31) ESANJA CLARA ITOH (4).
(32) IWAH WINIFRED ABAKO (4).
(33) EKOI OTANGS WASE (4).
(34) ORU ELIAS NDIP (4).
(35) MOTO MIRASH MAM-RIKE (4).
(36) GWAIN CALISA (4).
(37) EPIE CECILIA BEKUKU (4).
(38) NJEKUMELI HERIANTA NABILEKE (4).
(39) MARTIN MBAI NDENGU (4).
(40) MBAH SYNTIA BIH (4).
(41) MBWOGE MESANG ELVINE (4).
(42) MOKILI DAVID GAD MOKILI (4).
(43) EBAI BRANDONBRINE CHUAYUK (4).
(44) NDONE MAURICE (4).
(45) NGWESE BEBEACH EDUKE (4).
(46) MBABIT SERAPHINE NASANG (4).
(47) NDENE JUSTIN NNONGE (4).
(48) AMIN CAVEN EJAH (4).
(49) NTOKO TECKLA MOBIA (4).
(50) NTAMARK MBONGO VALENTINE (4).
(51) FOWAH CHO MERICANI (4).

Centre No: 12087 Fiango – Ekemue External
Regist: 59, Sat for 4 or more Subjects: 40, Passed: 5,
% Passed: 12.5, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) TEBONCHOU RAIZY NOEL M. (20).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) ETAH NGWI CELINA (6).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) NKIEH MARGRATE FOLETIA (5).
(2) AGBOR GEORGE TABOT (5).
(3) ITOE SERAPHINE BANGOWE (4).

Centre No: 12088 Banengo External
Regist: 81, Sat for 4 or more Subjects: 73, Passed: 12,
% Passed: 16.44, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) SAMDONG ACHO BETRAND (12).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) DJATCHE SIMO ANGE WILLIAM (11).
(2) TATUH JENNET NKENGAFAC (8).
(3) SHALINE KONGLA (8).
(4) SAKWE MONDE MARIE (8).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) TCHANKO KAMDEU GASTON (7).
(2) DONGOYA DANNIE DELL (6).
(3) TAKANG LIVIA (5).
(4) ABEH DELPHINE MBU (5).

Passed in 4 Subjects: 3
(1) KAMMEUGNE DJOMMOU ARNAULD (5).
(2) YOWHMBI CLINTON NKIAMBOH (4).
(3) NYANDO JESSIE MOSEMBANGE (4).

Centre No: 12089 Gouache External
Regist: 76, Sat for 4 or more Subjects: 37, Passed: 8,
% Passed: 21.62, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 1
(1) RAPHAELLE GISLAINE TCHOUPE (10).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) LIBOH ETIENNE NFOR (13).
(2) NFOR SOLANGE MANGA (9).
(3) KELEI PERSEVERANCE NYIAH (7).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) MUYAH CLARISE MBAYI (6).
(2) WUKIANDO VIRGINIA (5).
(3) VETSUH BELINDA NTEHE (4).
(4) TANYI CELINA MUSI (4).

Centre No: 12090 Government Bilingual Secondary School Sabga
Regist: 22, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed: 12,
% Passed: 54.55, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) ISMAELA MOUSA (19).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) DIYBOYEH BELINDER TATAH (12).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) HAMAN ZULEYATOU (10).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) MBUITRUH NDONG EMELINE (7).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) YASMIN AHMADOU (9).

Passed in 5 Subjects: 3
(1) IBRAHIM UMARU (7).
(2) HANATOU ABDOU MUMINI (5).
(3) MAKOKI COLETTE (5).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) WUWENIMOBUIN MILDRETTE ASEH (4).
(2) MIRABEL ABESEMOH (4).
(3) HAMJA ABDOULAHI (4).
(4) CHANTAL ABUNDO AWUNSANG (4).

Centre No: 12091 Tassah Comprehensive Secondary School Yaounde
Regist: 15, Sat for 4 or more Subjects: 14, Passed: 12,
% Passed: 85.71, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 3
(1) NGAMELEU SIATAG WILLIAMS ANDERSON (22).
(2) HAGBANG LARISSA REINE (20).
(3) MAMA BELINGA EUGENIE CHRISTELLE LYDY (13).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) CHUEGOUE CHRISTIAN JORDAN NDEH (16).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) BEKONO ANDELA LUCIE LABALE (12).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) MANAH SANDIO MICHELLE FORTUNE (11).
(2) MINKO EBANG NATHALIE GABRIELLE (9).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) ATEMKENG CLAUDIA AJUBESSE (7).
(2) ALPHA LOPMA ELISABETH (7).

Passed in 5 Subjects: 2
(1) MEUGANG DOMFANG ESTHER (8).
(2) TCHAKOUTIO NGUIEDJI STELLA VANESE (8).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) NGANNOU NTAKOUGANG SAURELLE (6).

Centre No: 12092 Government Secondary School Njaah
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 25, Passed: 22,
% Passed: 88, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) TAPONG CALEB BATAWUM (19).

Passed in 9 Subjects: 2
(1) AWA LOISE NGOKENYEH (16).
(2) BASHIRA BINTU ADAM (15).

Passed in 8 Subjects: 3
(1) TAPONG SAMSON ANDU (15).
(2) NGU FAITH ANWI (12).
(3) NYANGA DIEUDONNE (8).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) ACHENDU MARIE-LOUIS EKWA (10).
(2) TEBI SANDRINE ACHICK (8).
(3) TIMOH STEPHANIE ACHA (8).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) MAGHANG NOELLA ANGWI (9).
(2) FRI BESINORA TEMBURG (8).
(3) NDA BETILLA TENGUH (6).
(4) FOBANG FAITH ENGWARI (6).

Passed in 5 Subjects: 7
(1) ABA MILDRATE AJAGA (9).
(2) MUKWA KESSIA ENDAH (8).
(3) NDAMANJI NOEL TAMANJI (7).
(4) ANGAH HONORINE ALBOKE (6).
(5) ANGYIE BRILIAN AMUNDAM (5).
(6) MIMBA HAGGAI BAH (5).
(7) MAGHANG SYLVIE BIH (5).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) FAITH ENJOH TEMBE (6).
(2) BAYA SORGDRAGER MBAHAYI (4).

Centre No: 12093 College Bilingue La Perfection Douala
Regist: 24, Sat for 4 or more Subjects: 24, Passed: 11,
% Passed: 45.83, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) NJOYA YANFAM ABOUBAKAR SAOUD (22).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) KOUAYEP KWUITE CLAUDE WILLIAMS (16).

Passed in 8 Subjects: 1
(1) KAMENI TANKEU MC JOVIN (11).

Passed in 7 Subjects: 2
(1) DJOMI TCHAKOUTE GILVAN FERNANDO (11).
(2) NJANKOU YIMGA ULRICH (10).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) NGUELE NJAPOU BRONDON (9).
(2) BOUJA NOUBISSI BRICE (8).
(3) EMEHA NKEMDIRIM MIRACLE NGASSA VICKY (8).

Passed in 5 Subjects: 2
(1) AGBORNKWAI GIDEON (7).
(2) WOERLEN MARLIESE (7).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) SIAGO DJOMO PATRICIA YVANA (7).

Centre No: 12094 Government Secondary School Baduma
Regist: 14, Sat for 4 or more Subjects: 14, Passed: 6,
% Passed: 42.86, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 3
(1) AYAH JUDE OSONG (12).
(2) OBAS’ALINGI GIDEON NEKENOA (12).
(3) ONYAND IVORINE MAYAKWA (8).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) ORNGUGA VIRGINIA MNGOHOL (7).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) ANAMANI STAYCI TUWA (5).
(2) FONJI PHEBE TONJOCK (5).

Centre No: 12095 Presbyterian Comprehensive Secondary School Bangem
Regist: 15, Sat for 4 or more Subjects: 15, Passed: 13,
% Passed: 86.67, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 2
(1) NJIKEP MPAKO JORDAN (29).
(2) NGOME DESMOND NGOLE (20).

Passed in 10 Subjects: 1
(1) SONE DORIS EMANGA (15).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) NKOMBA SAMUEL MARTINS LONJE (13).

Passed in 7 Subjects: 5
(1) ANNAMI AMADOU LE SAGE (15).
(2) ANDANG THIERRY MBAH EKUKOLE (10).
(3) ALONGJANG DORA AFOMENKWI (10).
(4) EPAMBA EPAMBA CALEB (10).
(5) ETAPE JOHN EBUA (8).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) EKUKOLE NGOE ALEXIS (8).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) EWANE MPONGE BELISE (6).

Passed in 4 Subjects: 2
(1) HENE WILFRED NJUME (6).
(2) NGUNDE CHRYST ESAMBE (5).

Centre No: 12096 Government Bilingual Secondary School Techu
Regist: 50, Sat for 4 or more Subjects: 50, Passed: 30,
% Passed: 60, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) NJOH CHARLES SONG (24).

Passed in 8 Subjects: 2
(1) AKOM PASCAL GEMUH (12).
(2) VUBU BRENDALINE (10).

Passed in 7 Subjects: 6
(1) VITIN MICHAEL VITSUH (11).
(2) SHIYNSAH IRENCE BERINYUY (10).
(3) KESAM MARIE NTANGSI (10).
(4) HORTANCE NJEH ZUFANYI (9).
(5) MAJEMABOM ELIJA VEFFEMSI (9).
(6) MARIE-MORISAWA KUKWENG ANGUH (9).

Passed in 6 Subjects: 4
(1) SHITEH BONAVENTURE GHAHTIEM (9).
(2) NJIAWOH ABDEL SUH (8).
(3) YENGONG – YENNEH SHANTAL LO’OHNGEH (8).
(4) MEFFIH MILDRED ATSIMBOM (7).

Passed in 5 Subjects: 10
(1) VIFEMEH RITA NATANG (6).
(2) NGOMBET ROMEYO NDIMIH (6).
(3) GAHBAM JOSEPHINE ZHUH (6).
(4) TOH DAVID VEPHUTE (6).
(5) VESHIGHO MICHAL ZHUFANYI (5).
(6) KOHKIRH MIRANDA AKONGDOH (5).
(7) NYUWEN FELIX VEWESE (5).
(8) KEKIRK EDITH TOTO (5).
(9) ABONGE ANITA VEBAM (5).
(10) VEPHUTE ROLAND VEDUFEH (5).

Passed in 4 Subjects: 7
(1) NYUWEN CORINTH NDIFON (9).
(2) ASEH BLAISE VESHITEH (5).
(3) GEMUH ETIENNE VECHAS (5).
(4) AKUMBOM MAURINE AZHEH (4).
(5) AKEMBOM VEWESSI FERDINAND (4).
(6) TONDOFON HIGAH KENYU (4).
(7) MARCELINE AWUMBOM (4).

Centre No: 12097 Islamic Secondary School Jakiri
Regist: 46, Sat for 4 or more Subjects: 46, Passed: 20,
% Passed: 43.48, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 1
(1) ABDOUL SALAM FONDZEYOUV (14).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) MBIYDZENYUY SAMIRATU JAVNYUY (7).

Passed in 6 Subjects: 1
(1) FARIDATOU FONYUY (8).

Passed in 5 Subjects: 9
(1) TATAH NYUYDZELA ZULKIBLI (9).
(2) ZALIHAOU LIMYUY (7).
(3) LEINYUY RA’INATU SUILA (7).
(4) YANGEH MARIYAMO YEFON (7).
(5) MBIYDZENYUY KABIRU BURINYUY (6).
(6) BIMELA FLORA BERKA (6).
(7) SEKA SHERIFATOU NANGSIN-NYUY (6).
(8) FANI CLINTON BONGYAM (5).
(9) WIRBA MOUHAMED MADAHI (5).

Passed in 4 Subjects: 8
(1) HAWA MOHAMADOU ULAH (7).
(2) SEVIDZEM HAMSA TARDZENYUY (6).
(3) LONTUM SARAH DZEKEM (6).
(4) MENJO BARIKATU BERINYUY (5).
(5) BIME DALUTU M’LIMFONYUY (5).
(6) NANCY LEINYUY (4).
(7) WIRBA MOHAMADOU MUBARACK (4).
(8) LOWEH SAKINATU BONGLAM (4).

Centre No: 12098 Government Bilingual High School Mbalngong
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed: 21,
% Passed: 91.3, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 2
(1) FUH RENE NGWA (18).
(2) KABELU TCHIROUE DANIEL JEAN VENANCE (16).

Passed in 9 Subjects: 1
(1) MBAH MINLANIE ANDECK (16).

Passed in 8 Subjects: 4
(1) HASLEY WONDON (14).
(2) ATEH MARVIS CLAIRE (11).
(3) MOKI KAREEN BABEH (10).
(4) MAWAMBA BLESSINGS AMINA (9).

Passed in 7 Subjects: 5
(1) NCHADZE CONFIDENCE FIHDZENYUY (12).
(2) KENZOC MARDO MARINA (12).
(3) ESSENGUE MAIMA WESLEY (10).
(4) DJUIKOM MODZE RITA BELLA (9).
(5) AYAMBA TILLY NARIOLE (9).

Passed in 6 Subjects: 7
(1) BESONGESIM ACHAREMANYOH (10).
(2) ASSONFACK NGUEPI ANGELE VERDIANE (9).
(3) SERIGNE ABDOU FALL (9).
(4) NTSAMA MARIE REINE (8).
(5) NANWE A NYAMBE NANCY LORRAINE (8).
(6) MOFAKO JOSEPHINE NJEMERIKI (6).
(7) FUNKUIN MIREILLE GWEJI (6).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) TIM – CHIA CEDRIC (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) ANCHOU HYCINTHA NJUANGANG (5).

Centre No: 12099 Christ the King Anglo-Saxon Boarding College Yaounde
Regist: 56, Sat for 4 or more Subjects: 53, Passed: 37,
% Passed: 69.81, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 1
(1) NIBA GODFAITH CEDRIC FUH (18).

Passed in 10 Subjects: 1
(1) MOABALA MEZING LUDOVIC STEPHANE (14).

Passed in 9 Subjects: 5
(1) NKOUONJOM MFOUAGNA HASSAN ZIDANE (16).
(2) KUO JEAN ROGER ERIC JUNIOR (15).
(3) MBAMBA A MBAMBA BENJAMIN GABRIEL (14).
(4) ADOUMENA MBEGA CEDRIC JOEL (12).
(5) MAGOUON SIGNE VICTOVIE (12).

Passed in 8 Subjects: 3
(1) MIMBALLA LAETICIA CAROLE (17).
(2) NGOUPAYOU TENTSIE CHERIFA (13).
(3) FONTCHA KUETCHE HAROLD IRVIN (11).

Passed in 7 Subjects: 10
(1) ALASSANE ABDOURAHAMAN (14).
(2) MOLUH DE SAMUEL WILLIAM (12).
(3) NJIKI TANKE BECKY ANDREE (12).
(4) MINGUE DAVID IGRIDE (12).
(5) AMABAHAYA MPALOA PRINCESSE GRACE JOYCE (12).
(6) NDJANA MATHILDA CHRISTIANE (11).
(7) MARTINA GADJIN TIKU (11).
(8) NTOLO MBALKAM ANGE LORELLA (9).
(9) NKANA PONDY MARINA INES (9).
(10) DJOMO HAMADJODA ASSABE (8).

Passed in 6 Subjects: 8
(1) TIOTCHOU ARISTIDE SONIA (10).
(2) TOUOTSAP GAELLE (10).
(3) NGAH NGONO ROSSANT BRICE (9).
(4) DJIMELI MOTSOU LAETICIA (7).
(5) TITTI KAMBE NDOM CHANEL JUNIOR (7).
(6) NKONGHO HELLEN AYUK (7).
(7) KIMBI GRATEFUL RINYNYU (7).
(8) ZALIHAOU MUNGING (6).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) ANDELA EKOUNDA REBECCA CHRIST-SHARON (10).
(2) TEBECK PRINCEWILL FORCHIBE (8).
(3) NGUEHA WILLIAM BETRAND (7).
(4) SAFIYATOU (6).

Passed in 4 Subjects: 5
(1) CLARA RUSSELLE NGNINTEDEM (6).
(2) BAMAL EUGENE (6).
(3) CHARIFA ABDOULRAMAN (5).
(4) MBALLA NGUEDE CLOTILDE ALINE (5).
(5) LAKA HONORE MARIE CALVIN (5).

Centre No: 12100 College Alfred Saker Douala
Regist: 42, Sat for 4 or more Subjects: 42, Passed: 24,
% Passed: 57.14, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 5
(1) AKASHI AGESHI NGU DANIEL (29).
(2) MOUTONGO SAMUEL (24).
(3) ENYEGUE DZOGOUM GRACE PASCALINE (23).
(4) ASHLEY WOTANY LUMA (21).
(5) UCHEBU LOVETT CHIAMAKA (15).

Passed in 10 Subjects: 1
(1) AMBE HARRISON (21).

Passed in 9 Subjects: 2
(1) GUEMDJO KAMNANG MICHELLE CARELLE (13).
(2) TCHOUKEU TCHAPTCHET DANIELLE (11).

Passed in 8 Subjects: 5
(1) ENYEGUE RENDY DANIELLA (16).
(2) CHIOMA EMMANUELLE OKEKE (14).
(3) BOUCHE BARBARA LESLIA (14).
(4) MBOBE CLORIANE EMUKE (10).
(5) NGAMBE MUKWELLE ERNEST (10).

Passed in 7 Subjects: 1
(1) NGONGANG OUANDJI MAROLLE (9).

Passed in 6 Subjects: 2
(1) MINYEM WILLIAM NELSON (10).
(2) HOIGEN-KARL NDAME NSAME N. (7).

Passed in 5 Subjects: 4
(1) MEKONDO NGAMBIDA JACQUY DIVINA (10).
(2) NTOUBE TCHAYE III LUCIENNE JULIENNE F (9).
(3) SISA EKONGOLO ILDEGARDE (8).
(4) WENDJA FOUMBOU HELENE JESSICA (7).

Passed in 4 Subjects: 4
(1) TCHAKOUTIO SANDJONG DARRYL GIANNI (8).
(2) EBIA AGBOR YANNICK (7).
(3) TSAGUE DZEUFACK CALISTA BLONDE (7).
(4) ANGOULA-CLAUDE LEVIS (6).

Centre No: 12101 College Adventiste Bilingue de Kribi
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 32, Passed: 5,
% Passed: 15.63, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 6 Subjects: 3
(1) LOUANGA SANGOUN DANIELLE LAETITIA (8).
(2) ANANGAZEM RAISA CHAMO (7).
(3) NGONG FLORENCE BIY (7).

Passed in 5 Subjects: 1
(1) MONDUNG ABEDI MOAKONG (7).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) LIMALEBA CHRISTOPHE LANDRY (6).

Centre No: 12102 Government Bilingual High School Mbokanbo Melong
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed: 3,
% Passed: 27.27, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 5 Subjects: 2
(1) SUBINE DJIA ELISABETH (7).
(2) JEAN NOEL ELAD ELOUH (5).

Passed in 4 Subjects: 1
(1) NGOUOMBIH CHRISTIAN (4).

About the author

Deckson N.

52 Comments

Leave a Comment

Please wait...

Subscribe to our site and be Informed!

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.